Kapadokya'da balon 'milli' uçuşlar euroyla: Fotoğraf çekimi 10 lira

Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu Türkiye’de 1 saatlik balon turu fiyatı 3 bin lirayı geçti. Balona adım atamayan yerli turistler içinse formül 10 liraya fotoğraf çekimi ya da 35 liraya sanal tur.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR-  Nevşehir Göreme’de düzenlenen BALONFEST 2022’yi ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de üretilen yerli balonlar ile bölgede artan uçuş ve yolcu sayısını ön plan çıkardı. 2022’nin ilk altı ayındaki yolcu sayısının ise üç kattan fazla arttığını söyledi. Balonların 'yerli' olduğu Kapadokya'da uçuşlarsa euroyla. Müşterilerin çoğunu turistlerin oluştuğu turlarda balona binemeyen yerli turist için balonla fotoğraf çektirme ve sanal balon turları düzenliyor.  

İKİ KİŞİNİN BİR SAAT UÇUŞU 6 BİN 700 TL

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre yabancı turist ağırlıklı balon turlarında kişi başı ücret 185 Euro'ya kadar yükseliyor. Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu Türkiye’de iki kişinin, 1 saatlik balon turu için 6 bin 700 TL ödemesi gerekiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki verilere göre, Nevşehir’de resmi lisans sahibi 28 balon işletmesi bulunuyor.

İşletmelerin verdiği bilgilere göre 31 Temmuz Pazar günü için bir yolcudan 150 ila 185 Euro  arasında değişen uçuş ücreti isteniyor. Ayrıca “bu fiyatın 15 Ağustos 2022 sonrasında 210 Euro bandına çıkacağı” bilgisi de aktarılıyor.

'Fiyatların neden Avro olarak verildiği' sorulduğunda işletmeler, 'Belli bir kullanım ömrü olan balonların Türkiye’de üretilse bile büyük bölümü Euro ile satın alınan malzemelerden üretildiğini, sektörün bu yönüyle dışa bağımlı olduğu' yanıtını veriyor.

Uçuşlarda yazın Koreli, Alman, Amerikan, Brezilyalı turistlerin yoğunlukta olduğu, ilk ve sonbaharda ise Uzakdoğuluların rağbet gösterdiği bilgisi veriliyor.

İşletmeciler, yüksek fiyatlar nedeniyle balona binemeyen yerli turist için balonla fotoğraf çektirme ve sanal balon turları düzenliyor. Fotoğraf çekmek 10 lirayken sanal balon turu ise 35 lira. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler Kapadokya balon turu