Kamu işçisine zam oranı için enflasyon rakamı bekleniyor

Kamu işçileri için toplu sözleşme süreci devam ederken, işveren tarafı yarın açıklanacak olan enflasyon rakamını bekliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kamu işçileri için toplu sözleşme sürecinde yaklaşık 1 aydır anlaşmaya varılamadı. Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, karayolları, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

SENDİKALAR YÜZDE 20 ZAM İSTİYOR

Ortak hareket etme kararı alan Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etmişti.

İşçi tarafını taleplerinin ekonomik boyutunu yaklaşık bir aydır değerlendiren Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yarın açıklayacağı haziran ayı enflasyon oranını beklemeye başladı.

TÜHİS'in teklifini sunmasının ardından hareketlenecek zam pazarlığının temmuz ayının ortasında sonuçlanması bekleniyor. (ANKARA-AA)