Kaja Kallas, Estonya'nın ilk kadın başbakanı oldu

Estonya'da Kaja Kallas, adaylığının onaylanmasıyla beraber ülkenin ilk kadın başbakanı olarak tarihe geçti. ​Merkez sağdaki Reform Partisi'nin lideri olan Kallas, "Öncelikli ilgileneceğimiz şey sağlık krizi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Estonya'da eski başbakan Juri Ratas'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmesinin ardından Kaja Kallas, adaylığının onaylanmasıyla beraber Estonya'nın ilk kadın başbakanı oldu. Kallas'ın merkez sağdaki Reform Partisi, Ratas'ın liderliğindeki Merkez Parti'nin koalisyon ortağı haline geldi. Ülkede 2016'da da Kersti Kaljulaid ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmişti. 

​Merkez sağdaki Reform Partisi'nin lideri olan Kallas'ın adaylığı dün parlamentoda kabul edildi. Kallas'ın selefi Ratas, başkanı olduğu Merkez Parti'nin bir gayrimenkul geliştirme firmasıyla bağlantılı yolsuzluk iddialarına karışması nedeniyle 13 Ocak'ta görevi bırakmıştı. Ratas'ın istifasıyla aşırı sağcı EKRE'yi de içeren merkez sağ koalisyon hükümeti devrilmişti. Kallas'ın başbakan olmasıyla birlikte EKRE'nin koalisyon hükümetindeki vadesi de dolmuş oldu.

EKRE'nin dahil olduğu bir koalisyon hükümetini devralmayacağını açıkça belirten Kallas, aşırı sağın kilit politikalarından biri olan 'evliliği kadın ve erkek arasındaki bir birlik olarak tanımlamama' sözünü yineledi. Kallas, fosil yakın sektörüne daha fazla yatırım yapılmasını da engelleyeceğini söyledi.

2019'DA KOALİSYON KURULAMADI

Kallas'ın Reform Parisi, Mart 2019'daki son genel seçimden zaferle çıkmış, Kallas da 'ilk kadın başbakan' diye manşetlere taşınmıştı. Ancak Kallas çoğunluğu sağlayamamış, koalisyon çabaları da çökmüştü.  Merkez Parti, Reform Partisi ile koalisyon kurmak istememiş, bu da göçmen ve Avrupa Birliği karşıtlığıyla öne çıkan diğer aşısı sağcı parti EKRE'nin koalisyona girmesini sağlamıştı. EKRE evlilik eşitliğinin yasallaştırılmasına da karşıydı.

'HEDEFİMİZ ÜLKEYİ KAPATMAMAK'

Korona virüsü salgınıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Kallas, "Öncelikli ilgileneceğimiz şey sağlık krizi. Amacımız Estonya'yı mümkün mertebe açık tutmak. İnsanlar işe, çocuklar okula gidebilmeli, ekonomik faaliyetler devam etmeli" dedi. (Kaynak: Sputnik)