Rusya'da kadınlara yasak olan 456 iş kolu azaltılıyor

Rusya'da yeni bir düzenlemeyle kadınların çalışmasının yasak olduğu 456 iş kolu sayısının azaltılacağı belirtildi. Yetkililer yasanın geçmesi halinde bile kadınlara 100 kadar işin yasak olmaya devam edeceğini söylüyor.

DUVAR- Rusya’da 1974’ten beri yürürlükte olan yasaların düzenlediği kadınların çalışmalarının yasak olduğu işlerin sayısının azaltılacağı açıklandı. Çalışma Bakanlığı’nın bu amaçla bir yasa tasarısı hazırladığı belirtiliyor.

Times’taki habere göre düzenlemenin yasalaşması halinde kadınlar 2021’den itibaren araç tamir edebilecek, tekneyle balık avlayabilecek, buldozer ve traktör kullanabilecek, gemilerde kaptanlık, trenlerde makinistlik yapabilecek.

PUTİN YASANIN GÜNCELLENMESİNE ONAY VERMİŞTİ

Mevcut yasayla, kadınlar fiziksel açıdan zor ya da hamileliklerinde bebeklerine zarar verebilecek işlerde çalışamıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2000 yılında yasanın güncellenmesine onay vermişti.

456 İŞ KOLUNDA KADINLARIN ÇALIŞMASI YASAK 

Rusya’da kadınların toplam 38 sektörde, 456 işi yapması yasak. Yetkililer, kadınlara 100 kadar işin yasak olmaya devam edeceğini söylüyor. Buna göre düzenlemeden sonra da kadınlar itfaiye hizmetleri, madencilik ve kimya sektörüyle ağır yük kaldırmak gereken işlerde yine çalışamayacak.

Birleşmiş Milletler 2016’da yasak listesini cinsiyet ayrımcılığı olarak nitelemiş ve Rusya’ya bu politikasını gözden geçirmesi çağrısı yapmıştı.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE YÜZDE 30 DAHA AZ KAZANIYOR

Darya Serenko adlı bir kadın hakları savunucusu, “Kadınların çalışma yasağı konmasına karşıyım. Kadınlara nerede çalışıp çalışamayacaklarını söylemek cinsiyetçiliktir” dedi. Serenko, hükümetin kadınların bebek doğurma kapasitesiyle ilgili kaygılarını da “devletin doğurganlığa müdahale çabası” olarak niteledi.

Kadınlar erkeklerden yüzde 30 daha az kazanıyor, 30 bakandan sadece dördü kadın.

Times’a göre Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de cinsiyet eşitsizliğinin Rusya’da önemli bir sorun olduğunu kabul etti. Medvedev, “Kabinedeki 30 bakandan sadece dördü kadın. Oysa ülkemizde kadınların sayısı erkeklerin sayısından fazla” dedi.

Rusya’da kadınların erkeklerden ortalama yüzde 30 daha az kazandığı belirtiliyor. Dünya Bankası’nın cinsiyet eşitliği sıralamasında Rusya, Uganda, Fas ve Burundi’yle aynı kategoride yer alıyor. (Kaynak: BBC Türkçe)