İTO Meclisi seçimleri: Şekib Avdagiç 195 üyeliği kazandı

İTO Başkanı Şekip Avdagiç oda seçimlerinin birinci aşamasını oluşturan meslek komiteleri ve meclis üyesi seçimlerinin tamamlanmasının ardından "195 meclis üyesiyle açık ara kazandık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 700 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 21’inci dönem seçimlerinin ilk aşamasını oluşturan meslek komitesi ve meclis üyesi seçimleri, İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) yapıldı. İlk sonuçlara göre mevcut Başkan Şekib Avdagiç, 273 kişilik meclisin 195 üyeliğini  kazandı. Diğer başkan adayları Murat Kalsın ve Ferhan Ademhan ise sandıklarından çıkamayarak başkanlık yarışına erken veda ettiler. 

Avdagiç ve Kalsın aynı zamanda iktidara yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne (MÜSİAD) üye.

247 SANDIK KURULDU

Şirketler, kendilerini İTO'da 4 yıl boyunca temsil edecek meslek komitesi ve meclis üyelerini seçmek için sabah saat 08.00'den itibaren Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde 9, 10 ve 11 No'lu salonlarında bulunan 247 sandıkta oy kullandı. Geçmiş yıllarda ortalama 30 bin kişinin katıldığı seçimlerde bu yıl 50 binin üzerinde katılım sağlandı. Oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Avdagiç’in listelerinden 195 üye 273 kişilik meclise girdi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Elhamdülillah. 195 meclis üyesiyle açık ara kazandık. Hayırlı olsun, hayırlar getirsin inşallah" ifadelerini kullandı.

Şekib Avdagiç yaptığı açıklamada “Sonuçlar elimize ulaştı. Şunu söylemek isterim ki 81 meslek komitesinde, kahir ekseriyetle kazanmış bulunuyoruz. İstanbul iş dünyası, son 4 yılda ortaya koyduğumuz icraatları onaylamış, aynı hız ve rotada bize yeniden güç vermiştir” dedi. Oda seçimlerinde oy kullanan İstanbul iş dünyası üyelerini tebrik eden Avdagiç, “İTO üyelerimiz köklü seçim geleneğimize ve İstanbul iş dünyasına yakışır şekilde davrandılar. Bunu çok önemli buluyorum. Üyelerimizi, vakarlı ve sağduyulu yaklaşımları sebebiyle tebrik ediyorum, onlara şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu. 

30. KOMİTE'DEKİ SEÇİMİ SARAN KAZANDI

Bu arada 30. Komite'deki (Bilgi, İletişim, Medya) seçimi, İTO'da Değişim Grubu'ndan Sadettin Saran yaklaşık 150 farkla kazandı.

BAŞKANLIK SEÇİMİ 15 KASIM’DA 

Sonuçların kesinleşmesiyle birlikte, bir sonraki aşama için seçim sandıkları bu kez 15 Kasım Salı günü 09.00-12.00 saatleri arasında kurulacak. Mazbatalarını alan Oda Meclis Üyeleri, İTO’nun gelecek 4 yılına yön verecek yönetim ve disiplin kurullarını ve TOBB delegelerini seçecek. Ardından yapılacak bir seçimle de İTO Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanı belirlenecek.