İtalya, Putin'e ait olduğu iddia edilen yata el koydu

İtalya hükümeti, bir süredir Carara kenti limanında bulunan 700 milyon dolarlık “Şehrazat” isimli lüks yata el koydu. Söz konusu yatın Putin'e ait olduğu iddia edilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya hükümeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait olduğu öne sürülen 700 milyon dolar değerindeki "Şehrazat" isimli lüks yata Carara yat limanında el koydu.

Reuters'ın haberine göre, İtalyan Ekonomi Bakanlığı, yatın sahibinin kim olduğu hakkında bilgi vermezken sadece ilgili kişinin “Rus hükümetinin önde gelen unsurları ile bağlantısı olduğunu” söyledi. Bakanlık, yatın sahibinin Avrupa Birliği'nin (AB) ambargo listesinde olmadığını ancak bu konunun düzeltilmesi için Brüksel ile görüşüldüğünü belirtti.

YATIN 'GERÇEK SAHİBİ' ARAŞTIRILIYOR 

Bazı bakım ve tadilat işleri için eylülden beri Carara'da demirli olan lüks yat, bir süredir İtalyan mali polisinin yürüttüğü soruşturma kapsamında inceleme altındaydı. 

Reuters'a konuşan bir kaynak, İtalyan polisinin yatın Rus petrol şirketi Rosneft ROSN.MM'in eski CEO'su Eduard Khudainatov'a ait olduğu hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Ancak polisin Reuters'a yaptığı açıklamada, yatın "gerçek sahibinin" kim olduğunun belirlenmesine dair zorluklar yaşandığı belirtildi. 

YATIN PUTİN'E AİT OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny tarafından kurulan bir araştırma ekibi, mart ayında yayınladığı bir raporda, ellerinde yatın Putin'e ait olduğuna dair deliller olduğunu ileri sürmüştü. Raporda, yatın personelinin Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSO) üyelerinden oluştuğu belirtilmişti. Kremlin, bu iddialara yanıt vermedi.

2020 yılında şu anki sahibi tarafından satın alınan 140 metre uzunluğundaki yatta, iki helikopter iniş sahası bulunuyor. Toplamda 18 kişilik kapasitesi bulunan yat, 40 mürettebat ile hizmet sunabiliyor. (DIŞ HABERLER)