İtalya başkanlık sistemini tartışıyor: 'Tek adam ya da kadın istemiyoruz'

İtalya'da aşırı sağcı Başbakan Meloni liderliğindeki koalisyon hükümetinin seçim vaatlerinden olan Başkanlık Sistemi'ne geçiş, muhalefet partilerinin itirazıyla karşılaştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'da Ekim 2022'de iktidara gelen sağ koalisyon hükümetinin vaatlerinden olan Başkanlık Sistemi'ne geçiş, 9 Mayıs Salı günü parti liderlerince görüşülmeye başlandı.

İtalya Başbakanı ve aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri partisi lideri Giorgia Meloni, muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmelerde Başkanlık Sistemi'ne geçiş ya da parlamentonun rolünün azaltılması fikrine yaygın itirazıyla karşılaştı.

5 YILDIZ HAREKETİ: PARLAMENTER MODEL ZEDELENMEMELİ

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Başkanlık Sistemi'ne geçiş dahil bir dizi anayasa değişikliği önerisi, muhalefet partileriyle gün boyu yapılan görüşmelerle ele alındı.

Başbakan Meloni ile ilk görüşmeyi yapan 5 Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ''kapsayıcılık ve çatışmaların çözümü için çok faydalı olan parlamenter modelin zedelenmemesi gerektiğini' söyledi. Giuseppe Conte, mevcut sistemde doğrudan seçilmeyen Cumhurbaşkanı’nın garantör rolünün ulusal uyum için kilit önemde olduğunu da vurguladı, bunun değiştirilmesine karşı çıktı.

DEMOKRATİK PARTİ: DOĞRUDAN HALK TARAFINDAN SEÇİLMESİN

Merkez soldaki Demokratik Parti’nin Genel Başkanı Elly Schlein da yetkileri artırılmış ve halk tarafından doğrudan seçilen bir cumhurbaşkanı projesine katılmadıklarını söyledi. Anayasada öngörülen kontrol mekanizmalarının ve parlamentonun rolünün zayıflatılmasına da karşı çıkan Schlein, ‘’Tek adam ya da kadın yönetimine hayır’’ dedi.

Liberal kanattan Eylem Partisi lideri Carlo Calenda da konuya ilişkin açıklamasında, ‘’Her konuda bölünmüş bir ülkede cumhurbaşkanı milli birliğin tek teminatıdır’’ diyerek bu rolün değiştirilmesinin bir ‘'kırmızı çizgi’' teşkil ettiğini söyledi.

MELONİ: VATANDAŞLARDAN YETKİ ALDIM

Başbakan Giorgia Meloni, yaptığı görüşmelerin ardından, muhalefetten Başkanlık ya da Yarı Başkanlık Sistemi'ne net bir genel karşıtlıkla karşı duruş geldiğini ifade etti.

Başbakan Meloni, reform çabalarının amacını siyasi ve ekonomik istikrarı sağlamak olarak açıkladı ancak cumhurbaşkanının doğrudan seçileceği ve hükümete liderlik edeceği bir sistemin tek formül olmadığını da söyledi. Meloni, ‘’Biz tek bir sisteme aşık değiliz, bir İtalyan modeli bulma olasılığı da var. Diğer siyasi güçlerle diyaloğun önemli olduğuna inanıyoruz ve bu yüzden tek bir teklifle gelmedik’’ dedi.

Öte yandan Başbakan, seçimler öncesinde ve seçildikten hemen sonra hükümet programını açıklarken başkanlık sistemi vaadinde bulunmasına atıfla, 'vatandaşlardan bu konuda yetki aldığını' da savundu. (DIŞ HABERLER)