Faşist Meloni hükümeti güvenoyu aldı, Berlusconi 9 yıl sonra Senato'ya döndü

İtalya'da faşist Giorgia Meloni liderliğinde sağ partilerden oluşan koalisyon hükümeti Senato'dan da güvenoyu aldı. Berlusconi, 9 yıl aradan sonra yeniden Senato'ya döndü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'nın ilk kadrın başbakanı olan faşist Giorgia Meloni'nin kurduğu 68. hükümet, parlamentonun üst kanadı Senato'dan da güvenoyu aldı.

25 Eylül'deki seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifakın kurduğu koalisyon hükümeti, resmen göreve başlaması için gereken parlamentodan güvenoyu alma şartının ikinci aşamasını da yerine getirmiş oldu.

Parlamentonun üst kanadı Senato Genel Kurulu'nda öğle saatlerinde hükümet programını sunan Başbakan Meloni, gün boyu iktidar ve muhalefete mensup senatörlerin programa yönelik öneri ve eleştirilerini yanıtladı.

Genel görüşmelerin ardından Senato Genel Kurulu'nda güven oylamasına geçildi.

200 sandalyeli Senatoda yapılan güven oylamasına, 199 senatör katıldı. Oylamada 79 "hayır" oyuna karşılık, 115 "evet" oyuyla Meloni hükümeti güvenoyu aldı. 5 senatör ise çekimser kaldı.

Bu sonuçla dün Temsilciler Meclisi'nden bugün de Senato'dan güvenoyu alan Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğunu kanıtlamasıyla resmen göreve başlamasının önünde bir engel kalmadı.

BERLUSCONİ GERİ DÖNDÜ

Öte yandan, 2013'te vergi kaçırdığına hükmedilen bir davada aldığı mahkumiyet nedeniyle o dönem Senato'dan ihraç edilen ve 6 yıl siyaset yasağı getirilen eski başbakan ve Forza Italia Partisi lideri Silvio Berlusconi, 9 yıl aradan sonra bugün yeniden Senato'da partisinin sırasına döndü.

86 yaşındaki Berlusconi'nin Senato'ya geri dönüşünü sağ ittifaka mensup senatörler ayakta alkışladı. (HABER MERKEZİ)