İstinaf, Arda Turan'a 'cinsel taciz' suçundan verilen beraat kararını bozdu

İstanbul Bölge Adliyesi 25. Ceza Dairesi, futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin'in yaşadıkları kavga nedeniyle karşılıklı müşteki-sanık olarak yargılandıkları dava dosyasının incelemesini tamamladı. Mahkeme, Arda Turan'a "cinsel taciz" suçundan verilen beraat kararını bozdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şarkıcı Berkay Şahin ile yaşadıkları kavga sonrası "müşteki sanık" olarak yargılanan futbolcu Arda Turan'a "cinsel taciz" suçundan verilen beraat kararı, istinaf mahkemesince bozuldu.

Berkay Şahin ve eşi Özlem Şahin, İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesince Arda Turan'ın "ruhsatsız silah taşıma", ''korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek'' ve "kasten yaralama" suçlarından toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırıldığı, Özlem Şahin'e karşı "cinsel taciz" suçundan ise beraat ettiği dava dosyasını istinaf mahkemesine taşıdı. 

İstanbul Bölge Adliyesi 25. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Turan'a verilen beraat hükmünü bozdu. Daire, yeniden incelenmesi ve hüküm kurulması için dosyanın mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Ceza dairesi kararında, Arda Turan'ın olay öncesinde Özlem Şahin'i tanımadığını, medeni durumunu bilmediğini beyan etmesine rağmen, Şahin çiftinin daha önceden aynı yerde oturduklarını, birlikte yemek yediklerini ve birbirlerini tanıdıklarını söylediği anlatıldı. 

'EKSİK ARAŞTIRMAYLA KARAR VERİLDİ'

Arda Turan ile Özlem Şahin arasında bir konuşma geçtiği, Turan'ın çarptığı için özür dilediği belirtilen kararda, ortamın kalabalık olması nedeniyle tanıkların, konuşmaların içeriğini duymalarının mümkün olup olmadığı, duydularsa da içeriğinin sorulmasının gerektiği kaydedildi. 

Yine Özlem Şahin'in konuşma sonrası hal ve tavırlarının tanıklardan sorularak fiil durumunun tespit edilmesi, aralarında geçmişe dayalı bir husumet olup olmadığının taraflardan ve tanıklardan sorularak açıklanması gerektiği belirtilen kararda, bu hususlarda yeterli tartışma yapılmadığı vurgulandı.

Kararda, olay günü sanıklarla beraber olan ve soruşturma aşamasında dinlenilen tanıklardan futbolcu Burak Yılmaz ile Onur Ürkmez'in yargılama esnasında ifadeleri alınmayarak, eksik araştırmayla karar verildiği ifade edildi.

Arda Turan'ın üzerine atılı "cinsel taciz" suçunun kanunda öngörülen ceza miktarının, 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası olduğu hatırlatılan kararda, "basit yargılama usulü" yönünden yeniden değerlendirilmesi için dosyanın bozulması gerektiği ve istinaf başvurusunun yerinde görüldüğü bildirildi.

'KARARI ÇARPITARAK YORUMLAYANLARA İTİBAR ETMEYİNİZ'

Bu arada Turan'ın avukatları, beraat kararının bozulmasına ilişkin açıklama yaptı. Avukatlar Şeref Dede ve Burak Bülbül tarafından yapılan açıklamada, karara karşı yapılan başvurunun ardından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi'nin 19 Kasım 2020'de iki sebepten dolayı bozma kararı verdiği ifade edilerek, şöyle denildi: 

"Bunlardan ilki, belirli hususlarda tanık dinlenmesi gerektiği ve soruşturma aşamasında dinlenen 2 tanığın mahkeme huzurunda da dinlenmesi gerektiği yönündedir. İkinci bozma sebebi ise tamamen usule ilişkin olup, sürdürülen yargılamada 'basit yargılama usulünün' uygulanıp uygulanmayacağının değerlendirilmesi yönündedir. Kamuoyunda hatalı değerlendirmelere sebep olacak şekilde kararı çarpıtarak yorumlayan kişilere ve aynı algı ile hazırlanan haber başlık ve içeriklerine itibar edilmemesi gerektiğini belirtir, saygılar sunarız."(AA)