İsrail ile BM arasında 'Gazze' gerilimi: 'Onlara bir ders vermenin zamanı geldi'

Guterres'e istifa çağrısı yapan İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, "BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. Onlara bir ders vermenin zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in "Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor" açıklamasının ardından İsrail ile BM arasında patlak veren 'Gazze' gerilimi sürüyor. Guterres'e istifa çağrısı yapan İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, BM yetkililerine vize verilmeyeceğini duyurdu. 

Erdan, "BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths'in vizesini zaten reddetmiştik. Onlara bir ders vermenin zamanı geldi" dedi. 

GUTERRES NE DEMİŞTİ?

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumundaki konuşmasında Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak, sözlerini şu şekilde sürdürmüştü: "Ancak Hamas saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım yerleşim yerleri tarafından ele geçirilmesine ve şiddete şahit oluyor. Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Siyasi çözüme olan inançları yok olmaya başladı."

Guterres, Hamas'ın İsraillilere yönelik saldırılarının "Filistin halkını toplu cezalandırmayı meşru kılamayacağını" vurgulayarak, "Savaşların bile kuralları vardır" demişti. Söz konusu açıklamanın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)