İsrail'den BM Genel Sekreteri Guterres'e istifa çağrısı

İsrail Dışişleri Bakanı, Hamas'ın saldırılarını kınadıktan sonra "Ancak saldırıların durduk yere ortaya çıkmadığının bilincinde olmalıyız" diyen BM Genel Sekreteri Guterres'le görüşmesini iptal etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesini iptal ettiğini duyurarak "7 Ekim'den sonra dengeli bir yaklaşıma yer kalmadığını" söyledi.

AA'nın haberine göre, sosyal medya hesabından açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, "BM Genel Sekreteri ile görüşmeyeceğim. 7 Ekim'den sonra dengeli yaklaşım diye bir şey yok. Hamas yeryüzünden silinmeli" ifadelerini kullandı.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise Guterres'in "BM'ye başkanlık etmeye uygun olmadığını" savundu.

Guterres'in acilen istifa etmesini isteyen Erdan, Genel Sekreter'in açıklamalarının "terör ve cinayete" anlayış gösterme niteliğinde olduğunu iddia etti.

GUTERRES: FİLİSTİN 56 YILDIR BOĞUCU BİR İŞGALE MARUZ KALIYOR

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumundaki konuşmasında Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak, sözlerini şu şekilde sürdürmüştü:

"Ancak Hamas saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım yerleşim yerleri tarafından ele geçirilmesine ve şiddete şahit oluyor. Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Siyasi çözüme olan inançları yok olmaya başladı."

Guterres, Hamas'ın İsraillilere yönelik saldırılarının "Filistin halkını toplu cezalandırmayı meşru kılamayacağını" vurgulayarak, "Savaşların bile kuralları vardır" demişti. (HABER MERKEZİ)