İspanya'da süresiz grev: '20 milyon çalışan, 3 bin iş müfettişi var'

İspanya tarihinde ilk defa iş müfettişleri süresiz greve gitti. İş hayatıyla ilgili kanunların uygulanmasını denetlemekten sorumlu müfettişler, çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'da iş müfettişlerinin bağlı bulunduğu sendikalar, Bakanlar Kurulu'nun 2021 yılında kurumun güçlendirilmesi için kabul ettiği stratejik planın uygulanmasında yaşanan eksiklikleri protesto etmek amacıyla süresiz greve gitme kararı aldıklarını açıkladı. Böylelikle bu iş kolu İspanya tarihinde ilk kez süresiz greve gitmiş oldu.

AA'nın aktardığına göre, süresiz greve giden iş müfettişleri, '20 milyon çalışana karşılık sadece 3 bin iş müfettişinin olduğunu' belirterek, özellikle istihdamın artırılması, çalışma sürelerinin ve maaş koşullarının düzeltilmesini talep etti.

DAHA ÖNCE DE 3 GÜN İŞ BIRAKMIŞLARDI

Sendikalar, Aralık 2022 Aralık ile Şubat 2023 ayları arasında üç gün iş bırakma eylemi yapıldığını, ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'yla bu zamana kadar yürütülen müzakerelerde hiçbir adım atılmadığını belirtti.

İspanya'da yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığı krizinden dolayı kamuya ait birçok sektörde 2023 yılı içinde bir dizi grev yapılırken adli memurlar ve katipler de ülke tarihinde ilk defa süresiz greve gitmiş, 1 milyona yakın dava ertelenmişti.

Sendikaların aldığı kararla birlikte İspanya'da İş Kanunu ve çalışma hayatı ile ilgili diğer kanunların uygulanmasını denetlemekle görevli müfettişler de süresiz greve gitmiş oldu. (DIŞ HABERLER)