Adliye memurları greve gitti, 1 milyona yakın dava ertelendi

İspanya'daki adliye çalışanları 17 Nisan'da kısmi iş bırakma eylemi olarak başlayıp 22 Mayıs'ta süresiz greve dönen protestoları nedeniyle 1 milyona yakın davanın ertelendiğini iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'da adliye memurlarının 17 Nisan'da kısmi iş bırakmayla başlayıp 22 Mayıs'ta greve dönüşen eylemlerinden dolayı ülke genelinde 1 milyona yakın dava ertelendi. Adliye memurlarının maaş zammı talebiyle yaptığı grev, ülkede 45 bin çalışanı etkiledi.

AA'nın aktardığına göre, İspanya Adalet Bakanı Pilar Llop ve Adalet Devlet Sekreteri Tontxu Rodriguez ile bu zamana kadar yürütülen müzakerelerden sonuç alamayan adliye memurları, eylemlerinden dolayı 1 milyona yakın davanın ertelendiğini ve yargıdaki gecikmenin sorumlusunun, sol koalisyon hükümeti olduğunu savundu.

EYLEMLERDEN DOLAYI BOŞANMA SAYISI YÜZDE 10 AZALDI

Adliye memurlarının verdiği bilgiye göre, eylemlerden dolayı, son üç ayda ülkedeki boşanma sayılarında da geçen yılların aynı dönemine kıyasla yüzde 10,3 düşüş oldu.

Adliye memurlarının bağlı olduğu dört sendikanın (CSIF, STAJ, CCOO ve UGT) temsilcilerinden oluşan Grev Komitesi, İspanya Yüksek Mahkeme Savcılığı'na sundukları dilekçede, 6 Haziran 2023 tarihinde yapılan son görüşmede Adalet Bakanlığı'nı müzakere masasından çekilmekle suçladı. "Müzakere olmazsa anlaşma da olmaz" diyen sendikalar, aylık brüt 430 euroluk maaş artışı talebiyle grev yapıyor.

Öte yandan, eylemler kapsamında küçük bir grup adliye memuru 7 Haziran'da kendilerini Adalet Bakanlığı'ndaki bir odaya kapattı. Bakanlık ise eylemcilere dışarıdan yemek getirilmesini yasakladı. (DIŞ HABERLER)