İranlı Kürt aktivist Yaser Mangouri işkenceyle öldürüldü

17 Temmuz'da muhalif gruplarla ilişkili olduğu iddiasıyla tutuklanan İranlı Kürt aktivist Yaser Mangouri'nin ailesine 50 gün sonra ölüm haberi verildi. Mangouri’nin cenazesi ailesine teslim edilmedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İranlı Kürt aktivist Yaser Mangouri'nin 17 Temmuz’da tutuklandıktan sonra İran istihbaratı tarafından işkence ile öldürüldüğü belirtildi. İran’da yaşayan ve mesleği kaynakçılık olan 31 yaşındaki Mangouri üç çocuk babasıydı.

Mezopotamya Ajansı'nın (MA) haberine göre, ailesi ve İran'daki insan hakları grupları, Mangouri'nin ülkedeki muhalif gruplarla ilişkili olduğu iddiasıyla İran İstihbarat Bakanlığı üyeleri tarafından 17 Temmuz'da bakanlığa çağrıldı. Tutuklandıktan 50 gün sonra ise ailesine resmi olarak Mangouri'nin öldüğü iletildi.

CENAZESİ TESLİM EDİLMEDİ 

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı'na (HRANA) göre, ölüm nedeni hakkında bilgi verilmeyen ailesine henüz Mangouri'nin cenazesi de teslim edilmedi. Mangouri’nin İran istihbarat güçleri tarafından tecrit altında tutulması üzerine ailesinin bilgi almak için defalarca yetkililere başvuruda bulunduğu ancak herhangi bir bilgi alamadığı kaydedildi. Mangouri’nin ölümü konusunda henüz herhangi bir soruşturma da başlatılmadığı kaydedildi.

23 KÜRT MAHKUM ÖLDÜRÜLDÜ

Ülkedeki hak ihlallerini raporlayan insan hakları örgütü Hengaw da, Mangouri'nin işkence altında öldürüldüğünü duyurdu. Aynı kuruluş tarafından hazırlanan bir rapora göre, İran hapishanelerinde 2017 yılından bu yana 15’i siyasi tutuklu olmak üzere en az 23 Kürt mahkum işkenceyle öldürüldü.

BİRÇOK OLAYI GÜNDEME GETİRDİ

Mangouri'nin ölümü, İran cezaevlerinde son zamanlarda yaşanan taciz, işkence ve ölüm vakalarını yeniden gündeme getirdi. Bu ayın ilk günlerinde alkol bulundurmaktan hüküm giyen Hadi Atazadeh'in kuzeybatıdaki Ahar kentindeki bir hapishanede kırbaçlanarak öldürüldüğü kamuoyuna yansımıştı. Fakat İranlı yetkililer, mahkumun sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini öne sürerek, bu iddiayı yalanladı. 

Başkent Tahran'da bulunan Evin Hapishanesi’nde kalan tutuklulara yönelik kötü muamele ve işkenceye dair görüntüler, "Ali'nin Adaleti" adlı bir hacker grubu tarafından geçtiğimiz ay dünya ile paylaşılmıştı. Bu görüntülerde, gardiyanların mahkumları dövdüğü ve yerlerde sürüklediği görülüyordu. İran yargısının paylaşılan bu görüntülerin izini sürdüğü kaydedildi. (MA)

Etiketler Yaser Mangouri İran