İran'dan AB ve İngiltere'ye 'misilleme': 30 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım

İran Dışişleri Bakanlığı, 30 kişiye ve 4 kuruluşa yaptırım kararı alındığını duyurdu. Söz konusu karar, AB'nin ve İngiltere'nin yaptırımları duyurmasının ardından açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere'nin yaptırım kararlarına 'karşılık verileceğini' duyuran Tahran hükümeti, 30 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım kararı alındığını duyurdu. Yaptırımların 'İran halkına karşı huzursuzluk, şiddet ve terör eylemlerini kışkırtan, teşvik eden, İran'ın iç işlerine müdahale eden, İran hakkında yalan ve yanlış bilgiler yayan' AB ve İngiltere'deki kişi ve kuruluşları kapsadığı belirtildi.

DEVLET GÖREVLİLERİ DAHİL 30 KİŞİ VE 4 KURULUŞA YAPTIRIM KARARI

AA'nın aktardığına göre, bu kapsamda Avrupa Parlamentosu'ndaki 'İsrail'in Avrupalı Dostları' adlı grup, Paris merkezli 'Radyo j', Almanya'nın 'Herberger Bau' inşaat şirketi ve İngiltere'nin 'Henry Jackson Cemiyeti' olmak üzere AB ve İngiltere'deki 4 kuruluşa yaptırım uygulanacak.

Fransa'nın Kent ve Konuttan Sorumlu Bakanı Olivier Klein, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, İngiltere Başsavcısı Victoria Prentis, İngiltere Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders, Avrupa Parlamentosu üyeleri ve Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'i yakan Danimarkalı aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın da aralarında olduğu 30 kişinin de yaptırım listesine alındığı bilgisi verildi. Açıklamada, söz konusu yaptırımların vize yasağını, İran'daki mal ve finansal varlıklara el konulmasını ve banka hesaplarının dondurulmasını içerdiği kaydedildi.

AB VE İNGİLTERE PAZARTESİ YAPTIRIM KARARI ALMIŞTI

AB, İran'da Mahsa Jîna Amini'nin ahlak polisi tarafından katledilmesinden sonra başlayan protestolara yönelik 'müdahalelerdeki' rolleri nedeniyle İranlı 18 kişi ve 19 kuruluşa, 23 Ocak Pazartesi günü yaptırım uygulama kararı almıştı. İngiltere de 'gösterilerin bastırılmasındaki insan hakları ihlalleri' ve 'casuslukla' suçlanan İran-İngiltere çifte vatandaşı eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Ekberi'nin idam edilmesi nedeniyle bazı İranlı yetkilileri ve kuruluşları yaptırım listesine almıştı. (DIŞ HABERLER)