İran'da silahlı saldırıda ölen çocuğun cenazesi yönetim karşıtı protestoya dönüştü

İran'da protestolar sırasında düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen 9 yaşındaki çocuğun cenazesi protestoya dönüştü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran'ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı İze kentinde önceki gün düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kian Pirfelek adlı 9 yaşındaki çocuğun cenazesi yönetim karşıtı protestolara sahne oldu.

AA'nın aktardığına göre, sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, saldırıda yaşamını yitiren çocuğun cenazesine katılan yüzlerce kişi hükümeti ve yetkilileri protesto etti.

İze kentinde 16 Kasım'da düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının güvenlik güçleri tarafından düzenlendiğini öne süren göstericiler İran yönetimi aleyhinde sloganlar attı.

Görüntülerde, ölen çocuğun annesi Zeyneb Mevlayi'nin "saldırının teröristler değil, güvenlik güçleri tarafından düzenlendiğini" söylediği bir bölüm de yer aldı. Anne Mevlayi, cenaze töreninde "Biz cesur bir milletiz ve İran'ı geri alacağız" dizelerinin yer aldığı bir şiir de okudu.

Öte yandan saldırıda hayatını kaybedenler için kent merkezinde düzenlenen ayrı bir cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Rızai, saldırıya ilişkin 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Arap kökenli İran vatandaşlarının yoğun nüfusa sahip olduğu Huzistan eyaletine bağlı İze kentinde önceki gün düzenlenen Mahsa Emini protestoları sırasında kimliği belirsiz motosikletli kişilerin göstericiler ve güvenlik güçlerinin üzerine ateş açması sonucu aralarında Kiyan Pirfelek adlı çocuğun da bulunduğu 7 kişinin öldüğü, 5 güvenlik görevlisinin de yaralandığı açıklanmıştı.

İsfahan kentinde de eş zamanlı olarak güvenlik güçlerine yönelik motosikletli kişilerce düzenlenen silahlı saldırıda Devrim Muhafızları Ordusu mensubu bir albay ile Besic milis güçlerinden 2 kişi ölmüştü. İranlı yetkililer saldırıları "terör saldırısı" olarak nitelemişti. (HABER MERKEZİ)

Etiketler İran Huzistan