Irak parlamentosu İsrail'le ilişkilerin normalleşmesini yasakladı

Irak parlamentosunda kabul edilen yeni yasaya göre İsrail'le normalleşmeye dönük adım atan kişi ve kurumlara idam dahil ağır cezalar uygulanacak. Filistinli gruplardan karara destek mesajları verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak'ta parlamentoda çoğunluk olan Mukteda es Sadr liderliğindeki gruplar ülkede İsrail'le normalleşme girişimlerini yasaklayan bir kararı onayladı. Buna göre, İsrail'le diyalog girişiminde bulunarak karara uymayanların idam cezasıyla yargılanması gündemde. 

Irak parlamentosunda dün yapılan oylamada 7 maddelik yasa tasarısı 183 milletvekilinin “Evet” oyuyla kabul edildi. Yasa tasarısında, "Filistin topraklarını işgal eden Siyonistlerle ilişkileri normalleştirmeye yönelik her türlü girişim kabul edilemez ve işgalci Siyonistlerle diplomatik, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel veya diğer her türlü ilişki kurulması yasaktır” ifadeleri yer aldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed el Sahaf, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Irak'ın Filistin davasına ve Filistin halkının tüm meşru haklarının uygulanmasına yönelik kararlı ve destekleyici duruşu" kapsamında bu yasal düzenlemenin parlamentoda oylandığını belirtti. Irak Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı da Filistin halkına destek amaçlı bir kültür haftası düzenleneceğini duyurdu.

FİLİSTİNLİ GRUPLARDAN DESTEK

İran'ın resmi yayını Press TV'nin haberine göre, Filistinli gruplardan Irak parlamentosunun kararına destek verildi. Gazze merkezli Filistinli direniş grubu Hamas'ta yapılan açıklamada, "Irak parlamentosunun bu hareketi, Irak ulusunun gayretinin ve Filistin halkını destekleme konusundaki tarihsel duruşunun bir göstergesidir" denildi. Bir diğer Filistinli direniş grubu İslami Cihad ise "Siyonist rejimle her türlü normalleşmeye karşı kararlı bir duruş sergilediği için Irak parlamentosunu selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın girişimleriyle Eylül 2020'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, İsrail ile normalleşme kapsamında "İbrahim Anlaşması" adı verilen bir mutabakata vardı. Fas ve Sudan da kısa süre sonra İsrail yönetimiyle benzer anlaşmalar imzaladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı ise geçen yıl kasım ayında yaptığı açıklamada İsrail'le olası normalleşme girişimlerini reddettiğini duyurdu. Irak Yüksek Yargı Konseyi de geçen yıl İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için bir toplantıya katılan bazı kişiler hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. (DIŞ HABERLER)