Irak Parlamentosu 3 yıllık bütçeyi onayladı: 'Çok talihsiz bir durum'

Mesud Barzani, kabul edilen bütçeye ilişkin olarak, "Bazı siyasi taraflar, sorumsuzca bütçe tasarısını değiştirerek Kürdistan Bölgesi'nin varlığını anlamsız kılmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Parlamentosu, 5 gün süren görüşme ve tartışmaların ardından, 2023, 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan, yaklaşık 153 milyar dolarlık 3 yıllık bütçe yasasını milletvekillerinin oylarıyla kabul etti. Mesud Barzani, yazılı bir açıklama yaparak, bütçe görüşmeleri sırasında Irak Parlamentosu'nda 'anayasaya aykırı bir şekilde, sorunları derinleştirmeye ve Kürt halkının meşru haklarını ihlal etmeye yönelik girişimde bulunulduğunu' iddia ederek bunun 'çok talihsiz bir durum olduğunu' söyledi.

3 yıllık bütçenin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) ilgilendiren 2, 9, 10, 11, 12, 13 ve özellikle 14'üncü maddelerinin onaylanması sürecinde yoğun anlaşmazlıklar yaşandı. Rûdaw'ın haberine göre, oylamada kesinleşen bütçe yasasının 12'nci maddesine göre, 2023 Irak Bütçesi 197 trilyon dinar (153 milyar dolar) olarak belirlendi. Bu çerçevede IKBY'nin payı ise 24 trilyon dinarın üzerinde, yani 19 milyar dolar olarak kesinlik kazanmış oldu.

14'ÜNCÜ MADDE: ERBİL HER AY PETROL GELİRLERİNİ BAĞDAT'A TESLİM EDECEK

Parlamentoda geçirilen, yoğun tartışmalara neden olan 14’üncü maddeye göre, Erbil, her ay petrol gelirlerini merkezi yönetime teslim edecek. Ayrıca Kürdistan Bölgesi vilayetleri, Erbil hükümeti ile bütçe anlaşmazlığı yaşadığı durumunda Irak Başbakanı direkt inisiyatif alabilecek ve vilayetler bütçe tahsisi için direkt Bağdat ile temasa geçebilecek.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) başta olmak üzere Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) dışındaki tüm Kürt partileri 14’üncü maddenin meclisten bu şekilde geçirilmesine karşı çıkmıştı. Irak hükümeti, 13 Mart'ta 2023, 2024 ve 2025 bütçelerini hazırlayarak Parlamento’ya  göndermişti.

'KÜRDİSTAN BÖLGESİ SADECE KIRMIZI ÇİZGİ DEĞİL, ÖLÜM ÇİZGİSİ DE'

IKBY'nin eski başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani, kabul edilen bütçe ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak, "Kürdistan Bölgesi'ni yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa şiddetle karşı çıkıyoruz. Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi değil aynı zamanda ölüm çizgisidir, Ya Kürdistan ya Ölümdür” dedi.

Bütçe görüşmeleri sırasında 'anayasaya aykırı bir şekilde, sorunları derinleştirmeye ve Kürt halkının meşru haklarını ihlal etmeye yönelik girişimde bulunulduğunu' iddia eden ve bunun 'çok talihsiz bir durum' olduğunu belirten Mesud Barzani, “Devleti Yönetme Koalisyonu'nun kurucu partileri arasındaki sorunların çözümüne yönelik yapıcı diyalog ve anlaşmalar yapıldığını herkes bilmektedir. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Irak Hükümeti ülkenin istikrarı, halkın refahı ve tüm tarafların hizmetinde olan bir dizi olumlu anlaşma yapmıştır. Ancak ne yazık ki bazı siyasi taraflar, sorumsuzca bütçe tasarısını değiştirerek Kürdistan Bölgesi'nin varlığını anlamsız kılmaya çalıştılar. Ne var ki bu sorumsuz girişim başarısızlığa uğratıldı ve boşa çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

'İYİ NİYETLE UYGULANACAĞINI UMUYORUM'

“Irak Parlamentosu'nda son günlerde yaşananlar, şovenistler ile pazarlıkçı partilerin, verdikleri sözlere, atıkları imzalara, anayasanın ilkelerine saygı göstermediklerini göstermiş oldu ve gerçek yüzlerini ortaya çıkardı. Şimdi bütçe tasarısı Irak Parlamentosu'nda onaylandığına göre, orada olanların iyi niyetle uygulanacağını umuyorum” diyen Mesud Barzani, konuya ilişkin olarak ayrıca şu değerlendirmede bulundu:

“Bununla birlikte Kürdistan Bölgesi Kürt halkının mülküdür. Kürt halkının kanını ve mücadelesinin ürünüdür” diyen Barzani, "Kürdistan Bölgesi'ni yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa şiddetle karşı çıkıyoruz. Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi aynı zamanda ölüm çizgisidir, Ya Kürdistan ya Ölümdür." (DIŞ HABERLER)