İngiltere'de karantinadan kaçmak için Türkiye'de 'tatil yapanlar' anlattı: Çok ucuzdu

BBC, İngiltere'de otel karantinasına 1750 sterlin ödememek için Türkiye üzerinden seyahat edenlerle konuştu. Cenazeye gittiği Pakistan'dan Türkiye üzerinden dönen bir kişi, "Ekstra tatil gibi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'nin Covid önlemleri nedeniyle 'kırmızı liste'ye aldığı ve kendi ceplerinden ödeme yapacakları otel karantinası zorunluluğu getirdiği ülkelerden seyahat edenlerin, bu uygulamadan kaçınmak için Türkiye üzerinden uçuş yaptığı iddiaları sürüyor. BBC, Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın yalanlamasına rağmen bu şekilde Türkiye üzerinden İngiltere'ye seyahat eden kişilerle konuştu.

'1750 STERLİN ÖDEMEMEK İÇİN İSTANBUL'DAN UÇUYORLAR'

Sue Mitchell imzalı haberde, Türkiye'nin İngiltere'de 40 ülkenin yer aldığı 'kırmızı listede' bulunmadığı belirtilerek, "Bu ülkelerden İngiltere'ye gidecek yolcular, İngiltere'de otelde karantina için ödeyecekleri kişi başına 1.750 sterlin masraftan kaçınmak için önce İstanbul'daki bir otelde konaklıyor ve uçuşuna oradan devam ediyor. İstanbul'dan gelen yolcuların ise İngiltere'ye varışlarında evde karantina olması gerekiyor" denildi.

PAKİSTAN'DA DÜĞÜN VEYA CENAZEDEN SONRA TÜRKİYE'DE KALDILAR

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, İstanbul'daki bir otel çalışanı, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi 'kırmızı liste' ülkelerinden seyahat eden İngiliz vatandaşlarının kalışına tanıklık ettiğini söyledi. BBC ayrıca, Pakistan'dan İngiltere'ye gelen yolcularla da görüştü. Bu yolcular, yakınlarının düğün veya cenazesine katıldıklarını, dönüşte otelde kalacak bütçelerinin olmadığını ifade etti.

Yolcular, listede olmayan herhangi bir ülkeden İngiltere'ye döndükten sonra 10 gün evde karantinada kaldıkları sürece hükümetin Covid önlemlerini ihlal etmiş olmuyor.

'TÜRKİYE ÜZERİNDEN 15-20 SEYAHAT ORGANİZE ETTİM'

Türkiye, Hindistan'da vaka sayılarının artması üzerine bu ülkeden gelen yolcuların yurtlarda karantinaya alınması kuralı getirmişti. İngiltere ise seyahat düzenlemeleri kapsamında, Covid-19 vakalarının yoğun şekilde görüldüğü bazı ülkelerden seyahat edenlere 10 gün devletin onayladığı bir otelde karantinada kalmasını zorunlu tutuyor. Bu otel konaklaması kişi başına yaklaşık 1.750 sterline mal oluyor ve bu gideri yolcuların karşılaması gerekiyor.

'FİYATLAR DAHA UYGUN'

Bradford'taki Oltrax Travel seyahat acentasından Ascher Khawaja, Pakistan'dan seyahat eden bazı müşterilerinin yüksek otel masraflarıyla karşı karşıya kaldığını, bu nedenle bazılarının dönüş yapamadıklarını belirterek, Türkiye üzerinden 15-20 seyahat organize ettiğini söyledi. Khawaja, İstanbul'da otel masrafıyla birlikte toplam giderin 600 sterlin civarında olduğu ve İngiltere'deki 1.750 sterlin otel masrafı karşısında bunun uygun görüldüğünü belirtiyor.

İngiltere, 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında 'tam kapanma' uygulamasına geçilmesine rağmen Türkiye'yi "kırmızı liste"ye almadı. Yurtdışından Türkiye'ye giriş yapan yolcuların son 72 saatte yaptırdıkları negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor. Ülkeden ayrılırken de test yaptırılması gerekiyor. Bununla birlikte, yabancı turistler ülkedeki kapanma uygulamalarından muaf tutuluyor.

'EKSTRA TATİL GİBİ'

İngiltere'nin Bradford kentinde yaşayan Mohammed Saad, 23 Mart'ta cenaze için Pakistan'a gittiğini, 10 Nisan'da ise dönüş biletinin olduğunu ancak bir gün önce Pakistan'ın 'kırmızı liste'ye alınması nedeniyle İngiltere'de otelde karantina uygulamasına maruz kalacağı için biletini değiştirmek istediğini, bunu başaramayınca da 16 yaşındaki oğlu ile İstanbul'a gidip 10 gün otelde kaldığını anlatıyor. 450 sterlin civarında masrafı olduğunu belirten Saad, "Ekstra tatil gibi oluyor. Ardından otel karantinasına tabi olmadan İngiltere'ye gelebiliyorsunuz" diyor.

'HAVALİMANINDA BİRÇOK İNGİLİZ VATANDAŞI İLE KARŞILAŞTIM'

21 yaşındaki öğrenci Hashir ise Pakistan'dan dönerken İstanbul'da havalimanında birçok İngiliz vatandaşı ile karşılaştığını söylüyor. Otel karantinası masrafı için "O parayı bulmam mümkün değil, üniversite öğrencisiyim" diyen Hashir, 7 Mayıs'ta İngiltere'ye döneceğini anlatıyor.

'11 GECE İÇİN 100 STERLİN VERDİM, YEMEKLER DE UCUZDU'

45 yaşındaki taksi şoförü Zulfiqar Ali ise İngiltere'nin Leeds kentinde yaşadığını, 24 Nisan'da Pakistan'dan İstanbul'a geçtiğini belirterek "11 gece için 100 sterlin ödedim. Yemekler de çok ucuzdu" diyor. Ali, İngiltere'ye 5 Mayıs'ta döneceğini söylüyor.

OTEL ÇALIŞANI: KÖPRÜ GİBİ KULLANIYORLAR

BBC Türkçe muhabirleri, İstanbul'da otel çalışanlarıyla da görüştü. Bir otel görevlisi, İngiliz vatandaşlarının Türkiye'yi "köprü" gibi kullandığını söyledi. Aynı kişi, çalıştığı otelde Pakistan, Bangladeş ve Hindistan'dan gelen yolcuların rezervasyon yaptırdığını belirtti. Bu ülkeler kırmızı listede yer alıyor. Uluslararası online rezervasyonlara açık bir otelin yöneticisi de Pakistan ve Hindistan'dan İstanbul'a seyahat edenlerin sayısında artış olduğunu belirtiyor.

İNGİLTERE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: SORUN YOK, EVDE DE KARANTİNADA KALACAKLAR

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, seyahat öncesi son 10 günde 'kırmızı listede' olmayan bir ülkeden gelenlerin İngiltere'ye girişi bakımından bir sorun olmadığını, bu kişilerin evlerinde karantina olması gerektiğini ifade etti. Bakanlık, kuralların, kırmızı liste ülkelerinden İngiltere'ye girişleri önlemeyi amaçladığını kaydetti.

TÜRKİYE SAĞLIK BAKANLIĞI YALANLADI

Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileriyse, Hindistan'dan ülkelerine dönecek yabancıların Covid-19 riski nedeniyle karantinada kalmamak için Türkiye'ye gelerek tatil yaptıkları iddialarını yalanladı. Bakanlık, seyahat öncesi son 10 gün içinde Hindistan'da olup Türkiye'ye gelenler, valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün karantina altında tutulduğunu belirtti. Karantina süresinin sonunda yapılan PCR testinin negatif çıkması halinde bu kişilerin karantinası sonlandırılıyor. Ayrıca Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlerin de son 72 saat içinde yapılmış PCR testlerinin negatif olması gerekiyor. (BBC Türkçe)