Hunter Biden 'kaderi'ne Trump'ın atadığı yargıç karar verecek

ABD Başkanı Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, Adalet Bakanlığı'yla imzaladığı 'suç kabul anlaşması'nın akıbetine Trump'ın atadığı federal yargıç Maryellen Noreika karar verecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, vergi suçlamaları ve uyuşturucu kullandığı dönemde silah sahibi olmakla ilgili suçlamalar konusunda Adalet Bakanlığı ile anlaşmasına eski ABD Başkanı Donald Trump'ın atadığı federal yargıç karar verecek.

AA'nın Amerikan basınından aktardığına göre mahkeme kayıtları, Hunter Biden'ın anlaşmasını inceleyecek yargıcın, ABD Delaware Bölge Mahkemesi Yargıcı Noreika olduğunu gösteriyor.

Yargıç Noreika, Adalet Bakanlığı ile Hunter Biden'ın hukuk ekibinin aracılık ettiği anlaşmayı onaylama ya da reddetme yetkisine sahip olacak.

Hunter Biden iki vergi suçlaması ve bir de yasa dışı şekilde silah bulundurma ile ilgili kendisine yöneltilen üç federal suçlamayla ilgili Adalet Bakanlığı ile anlaşmıştı.

Avukatı Christopher Clark, Hunter Biden'ın vergi ödemelerini beyan etmemesiyle ilgili sorumluluğunu üstleneceğini, yasa dışı silah bulundurmaya ilişkin suçlamayla ilgili de rehabilitasyona yönelik farklı bir süreç yürütüleceğini aktarmıştı.

Başta eski ABD Başkanı Trump olmak üzere Cumhuriyetçiler anlaşmaya tepki göstermiş, anlaşmanın "çifte standartlı bir adalet sistemini afişe ettiğini" savunmuştu. (HABER MERKEZİ)