HDP'li Kenanoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya: Alevilere saldırıların önünü açıyor

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a yönelik saldırıya tepki gösteren HDP'li Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın etkin soruşturma yürütmediğini belirterek, "Yeni saldırıların önünü açıyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a önceki akşam evinin önünde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Sarıtaş'a yönelik saldırıyla ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

Saldırının alevi kurum başkanlığıyla alakalı mı gerçekleştiğiyle ilgili henüz detaylı bir bilgileri olmadığını ifade eden HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sarıtaş'ın herhangi kimseyle kişisel bir husumeti olmadığını ve saldırının ardından şikayette bulunduğunu aktardı.

'ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKİCİ VE KAYGI UYANDIRICI'

Saldırıyla ilgili detayların şüphelilerin yakalanıp sorgulandıktan sonra ortaya çıkacağını ifade eden Kenanoğlu, Alevilere yönelik şiddet eylemlerinin gündem olduğu ve tartışıldığı bir süreçte Sarıtaş'a saldırı düzenlenmesinin zamanlama açısından dikkat çekici ve kaygı uyandırıcı olduğunu belirtti.

Ali Kenanoğlu

'SOYLU, KAMUOYUNA ÇELİŞKİLİ BİLGİLER VERİYOR'

"Bu tür saldırılarla ilgili soruşturmalar sonuçsuz kaldığında yeni saldırıların önü açılıyor" diyen Kenanoğlu, Ankara’daki Şah-ı Merdan Cemevi, Batıkent Serçeşme Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne 30 Temmuz günü gerçekleştirilen saldırıları da hatırlatarak, "Ankara'da etkin soruşturma yapılmadı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının arkasında kimin olduğunun ortaya çıkmasını engelleyecek şekilde kamuoyuna çelişkili bilgiler veriyor" dedi. 

'SALDIRGANLAR CEZASIZLIK POLİTİKASIYLA KURTULACAKLARINI BİLİYORLAR'

Süleyman Soylu'nun Ankara'daki olayla ilgili yaptığı, "Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır" açıklamasını eleştiren Kenanoğlu, şöyle konuştu:

"İddia ettiği herkes serbest bırakıldı, mahkeme kararında gözaltına alınanların olayla bağlantısı olmadığı yazıyor. Dolayısıyla bu tür olayları telaşla sol örgütlere yamamak yerine kimin yaptığını bulmak için mücadele edilse bu saldırılar bir daha olmaz. İster planlı ister münferit olsun, saldırganlar cezasızlık politikasıyla kurtulacaklarını biliyorlar, bu örnekleri hep yaşıyoruz."

'YENİ SALDIRILARIN ÖNÜ AÇILIYOR'

Son dönemde 39 farklı tarihte 39 farklı yerde Alevilere yönelik saldırı, tehdit ve hedef göstermelerin yapıldığına dikkat çeken Kenanoğlu, "Saldırılarla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. İçişleri Bakanlığı, Meclis'e sunduğumuz soru önergelerine cevap vermedi. Saldırılar örtbas edilip üstü kapatıldı. Bu yaklaşım yeni saldırıların önünü açıyor" ifadelerini kullandı.