Soylu'dan 'cemevi' açıklaması: Eski Türkiye'nin ayak izlerine rastlandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'daki cemevleri ve Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'ne gerçekleştirilen saldırılara yönelik açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Çankaya ilçesinde 1, Mamak ilçesinde 2 cemevine yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilgili açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Soylu, saldırılara yönelik soruşturmada 'eski Türkiye'nin izlerine rastlandığını' söyledi. Soylu, "Yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu 'planlı provokasyon' en ağır şekilde cezalandırılacaktır" ifadelerini kullandı.

'ESKİ TÜRKİYE'NİN ALIŞKANLIĞI İLE KARŞILAŞTIK'

Soylu paylaşımında şunları kaydetti:

"3 gün önce Eski Türkiye’nin bir alışkanlığı ile karşılaştık. Muharrem Ayı’nın birinci gününde 3 cemevine yönelik alçakça provokasyonla karşılaşmamıza rağmen;

1-Eski Türkiye’den farklı olarak bu planlı provokasyon faili meçhul kalmadı.

2-Toplumumuzun tüm kesimleri tarafından lanetle karşılaşan bu planlı provokasyon, Milletimizin “Birlik Duvarına” çarptı.

3-Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükümetimiz göreve geldiği ilk günden itibaren herkesin kendisini ifade edebildiği Türkiye adımlarında; sadece son 2 yılda 1585 cemevi ziyaret edildi. 8600 talebin 5600’ü karşılandı.

Ayrıca birçok adım ve ülkemizin her tarafında oluşan kardeşlik iklimi; tam da Muharrem Ayı’nın ruhuna uygun anlayışla bu karanlık ellerin menfur emelleri engellenmektedir.

4-Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır.

Elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu ‘planlı provokasyon’ en ağır şekilde cezalandırılacaktır."

NE OLMUŞTU?

Ankara'nın Mamak ilçesinde kimliği belirlenemeyen bir kişi, Şah-ı Merdan Cemevi’ndeki ibadet sırasında elindeki sandalyeleri cemevinin dedesine doğru fırlattıktan sonra koşarak kaçmıştı. Aynı gün Ankara’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi ve Ana Fatma Cemevi’nin de saldırıya uğradığı öğrenilmişti. (HABER MERKEZİ)