HDP heyeti Bismil'de: Barışı birlikte büyütmemiz gerekiyor

Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki arazi kavgasında 9 yakınını kaybeden Taş ve Alyamaç ailelerini ziyaret eden HDP heyeti, barış çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Serçeler köyünde önceki gün arazi anlaşmazlığı nedeniyle Taş ve Alyamaç aileleri arasında çıkan kavgada 9 kişi yaşamını yitirdi.
Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı'nca olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 3 savcı görevlendirdi. Yürütülen soruşturma kapsamında 5 kişi gözaltına alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, YSP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları, YSP Diyarbakır İl Eşbaşkanları, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanları, yerlerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanları ve partililerden oluşan heyet ilk olarak HDP Bismil İlçe Örgütü'nde toplanarak Serçeler köyüne bağlı Sarıhüseyin mezrasına gitti.

Yaklaşık 40 araçtan oluşan heyet, Bismil'in çıkışından 10 kilometre boyunca arpa, buğday ve pamuk tarlalarının ardından Sarıhüseyin mezrasına ulaştı. Mezranın girişinde bekleyen jandarma ekiplerinin kimlik kontrolü sırasında yoğun araç kuyrukları oluştu.
Kimlik kontrolünün ardından mezraya ulaşan heyeti Alyamaç ailesinden hayatını kaybeden Mehmet Emin Alyamaç, Selim Alyamaç, Muhammed Alyamaç, Yunus Alyamaç ve Ömer Alyamaç'ın yakınları karşıladı.SALİHA AYDENİZ: BİRBİRİMİZE HUSUMET BESLEMEMEMİZ LAZIM

Kurulan taziye çadırında konuşma yapan YSP Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, parti adına burada bulunduklarını belirterek yaşamını yitiren her iki aileye de başsağlığı dileklerinde bulunduğunu söyledi.

Bu tür olayların Kürt halkı, Kürt aşiretleri ve Kürt aileleri arasında bir daha yaşanmamasını temenni eden Aydeniz, "Kürt halkının üzerine yağdırılan ateşi, yürütülen husumeti ve düşmanlığı görüp birbirimize husumet beslemememiz lazım" dedi. Aile yakınlarının anlayışlı olması gerektiğine yönelik ricada bulunan Aydeniz, "Kürt halkının anlayışı ve feraseti dünya için bir örnek olmalı. Bu nedenle her birinizden, Kürt aileleri, Kürt aşiretleri içerisinde büyük bir sulh, birlik ve barışın öne çıkması için ricada bulunuyorum. Bu bizim öne çıkarmamız gereken, sağlamamız gereken en öncelikli şeydir. Bu hepimizin omuzlarının yüküdür" ifadelerini kullandı.'BARIŞI BİRLİKTE BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR'

"Biz bugün buraya yanan bir yürekle geldik" diyen Aydeniz, Kürt halkı içerisinde büyük kavgalar yaşanmasına yönelik politikalar yürütüldüğünü söyledi. Aydeniz, şöyle konuştu: "Bilinçle ve mücadeleyle barışımız sağlanmalı. Bizim bu barışı birlikte büyütmememiz gerekiyor. Bu olaylar karşısında herkes barış ve sulhu kendisi için öncelik yapmalı."TAŞ AİLESİ ZİYARETİNDE DE BARIŞ ÇAĞRISI YAPILDI

HDP heyeti, Almayaç ailesini ziyaret ettikten sonra Taş ailesinden hayatını kaybeden Orhan Taş, Serhat Taş, Halil Taş ve Mehmet Can Taş'a başsağlığı dilemek için Serçeler köyüne gitti.
Burada taziye evinde aile yakınlarıyla birebir görüşme gerçekleştiren Saliha Aydeniz, barış çağrısında bulundu. Kürt halkının birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini vurguladı.