DTSO: Husumetlerin son bulmasının yolu diyalog ve uzlaşı kültüründen geçer 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısına Bismil ilçesinde yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği olay gündeme getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısına Bismil ilçesinde yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği olay gündeme getirildi.

DTSO Meclis Üyelerinin yüksek katılımıyla yapılan toplantıda tarım arazilerinde yapılan tapulaştırma işleminde yapılan yanlışlıklar, hazine arazileri ile ilgili hukuk süreçlerinin yıllarca sürmesi ve genel manada hukuksal süreçlerin ağır işlemesi bu tarz olayların yaşanmasının başlıca nedenlerinden olduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda, "Bunun yanı sıra bireysel silahlanmanın artması, genel manada toplumun uzlaşı ve barış ikliminden uzaklaşması anlaşmazlıkların bu şekilde sonuçlanmasına yol açmaktadır" değerlendirmesi yapıldı.

Meclis toplantısında şu ifadelere yer verildi:

"Bölgemizde ve ilimizde yaşanan bu tarz olaylarının önüne geçmek için hukuksal süreçler hızlıca neticelendirilmeli, toplulaştırmadan kaynaklanan sorunlar doğru bir şekilde tespit edilip çözüme kavuşturulmalıdır. Kent Sivil Toplum Örgütleri, kanaat önderleri (Ru Sipî) ve kentte yaşayan her vatandaş husumete sebebiyet verecek meselelerde daha fazla duyarlı olmalı, toplumsal barışın devamı için elinden geleni yapmalıdır. DTSO Meclisi olarak, Sivil Toplum Örgütlerimiz, kanaat önderlerimiz (Ru Sipî) ile birlikte vatandaşlarımız bu tür sorunların çözümünde uzlaşma heyetinin kurulmasının zorunluluğu olduğunu gözlemlemekteyiz." (DUVAR)