Hamsi, istavrit ve sardalyanın dökme avcılığı yasaklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı açıkladı: Küçük balıkların toplu olarak yakalanarak sanayide kullanılmasına imkân veren dökme avcılık yasak...

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hamsi, istavrit ve sardalya gibi küçük balıkların Marmara Denizi'nde çok fazla ve toplu olarak yakalanarak sanayide kullanılmasına imkan veren dökme avcılık yasaklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı açıklamada geleneksel kıyı balıkçılığına yönelik 2021 ve 2022 yıllarında yapılacak desteklemeye ilişkin esasları duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ticari amaçlı su ürünleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren tebliğin Resmi Gazete'de yayımlandığı belirtilerek, "Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, yapılan balıkçılığın daha iyi kontrolünün sağlanması, küçük balıkların avcılığının engellenmesi ve yakalanan balığın sanayide hammadde olarak değil de insan gıdasına uygun şekilde ambalaj ve diğer hijyen kuralları çerçevesinde avlanması maksadıyla hamsi, istavrit ve sardalya gibi küçük pelajik balıkların Marmara Denizi'nde çok fazla ve toplu olarak yakalanarak sanayide kullanılmasına imkân veren dökme avcılığı yasaklandı" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca; Çanakkale Boğazı Dardanos bölgesinde yer alan ve nesli tehlike altında bullunan 'Cladocora caespitosa' türü sert mercan resifinin bulunduğu alanın koruma altına alındığı belirtildi. (DHA)

Etiketler balık yasak hamsi