Hamas: Sunduğumuz öneri, geniş çaplı bir ateşkese varılması için yol açabilir

Hamas yetkilisi Halil el-Hayye, rehine takasıyla ilgili şartlarını İsrail'e ilettiklerini ve anlaşma sağlanması durumunda geniş çaplı bir ateşkes de olabileceğini söyledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne havadan, denizden ve karadan düzenlediği saldırıları 46. gününde de devam ediyor. Saldırılar, İsrail'in Sderot kentinden görüntülendi. (Fotoğraf: Mostafa Alkharouf/AA)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Filistin'in Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas, İsrail ile yapılması öngörülen rehine takası anlaşmasına ilişkin masadaki önerinin, "geniş çaplı bir ateşkese varılması için yol açabileceğini" duyurdu.

Hamas’ın Lübnan’daki yetkilisi Halil el-Hayye, başkent Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki saldırıları ve İsrail ile Hamas arasında yapılması öngörülen rehine takası anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Muhtemel rehine takası ve çatışmalara geçici insani ara verilmesi anlaşmasını yorumlayan Hayye, nihai önerilerini dün Katar’a ilettiklerini hatırlatarak, "Top şimdi işgalci İsrail’de. Onların cevabını bekliyoruz" diye konuştu.

Hamas yetkilisi, "İşgalci İsrail eğer bu anlaşmayı istemese, buna karşı şimdiye kadar 100 tane engel çıkarırdı" ifadelerini kullandı.

Çatışmalara ara verilmesi konusunda ayrıntılara girmeyen Hayye, "geniş çaplı bir ateşkese" varılmasının da muhtemel olduğuna işaret etti.

Hayye, "Bu konuda belirleyici bir aşamadayız. Bu geçici ateşkesin amacı saldırıların bazı günler için durması, insani yardımların Gazze’ye girmesi, çocuk ve kadınları kapsayan esir takasıdır. Sunulan öneri, eğer işgalci İsrail isterse geniş çaplı bir ateşkese varılması için yol açabilir" dedi.

'İSRAİL'İN BARBARCA SALDIRILARI VE SOYKIRIMA RAĞMEN HALKIMIZ TOPRAKLARINA TUTUNUYOR'

İsrail ordusunun, Gazze’de "savaş suçları ve korkunç katliamlar" işlemek dışında sahada herhangi bir askeri başarı elde edemediğini savunan Hayye, şöyle devam etti:

"İşgalci İsrail’in Şifa Hastanesi'nde tüneller olduğunu duyurması kimsenin inanmadığı bir saçmalıktı. Bu noktada, hiçbir hastane veya sağlık tesisinin, hareketimizin yönetimi veya direniş amacıyla hiçbir zaman kullanılmadığını tekrar vurguluyoruz."

Hayye, İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi ve Endonezya Hastanesi'ni askeri kışlaya dönüştürdüğünü vurgulayarak "Bu neo-Naziler, durmaksızın sistematik katliam politikası uyguluyorlar, tüm sağlık ve kamu merkezlerini hedef alıyorlar" ifadelerini kullandı.

"İşgalci İsrail, Gazze halkını zorla güneye sonra da Mısır’a doğru Gazze Şeridi dışına göç ettirmeye çalışıyor" diyen Hayye, "Gazze'deki halkımız topraklarına tutunmaktadır, oradan ayrılmayacaktır, göç veya ayrılma yoktur. Barbarca saldırılara ve soykırıma rağmen Gazze şehri ve Gazze’nin kuzeyindeki halkımızdan yüz binlercesinin hâlâ orada kalması, topraklarında kalmaktaki kararlılıklarını vurgulamaktadır" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Hamas İsrail Gazze