Gürsel Tekin: Etkinlik ve organizasyon sektöründe 1 milyon kişi işini kaybedebilir

CHP'li Gürsel Tekin, etkinlik ve organizasyonların salgından en çok etkilenen sektörlerden olduğunu söyledi: “Sektöre acilen destek olunmalı. Sektörde çalışan 1 milyon kişi işini kaybedebilir.”

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Tüm Etkinlik ve Organizatörler Derneği'ni (TEODER) ziyaret etti.

Sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledikten sonra konuşma yapan Gürsel Tekin, korona virüsü (Covid-19) salgını sürecinin ortaya çıkardığı mağduriyetler, istihdam edilen personel ve aileleri ile birlikte bakıldığında yaklaşık 10 milyon kişinin bu sektördeki krizden etkilendiğini belirtti.

Tekin, “Sektöre acilen destek olunmalı. Kısıtlamaların devam etmesi durumunda çok ciddi sorunlar yaşanabilir. Telafisi de mümkün olmaz” dedi.

Sektörün istihdam ettiği yaklaşık 1 milyon kişinin işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Tekin, “Etkinlik ve organizasyon sektörü, doğrudan ya da dolaylı olarak 66 farklı sektöre katkı sunuyor. Dekorasyon işçisinden çiçekçisine, garsondan aşçısına, müzisyenden dansçısına, ses teknisyeninden fotoğrafçısına, organizatörden mekân yetkilisine, güvenlik görevlisinden valesine kadar saymakla bitmeyecek meslek sahibinin geçim kapıları 12 aydır kapalı” diye konuştu.

Firmaların geri dönülemez bir çıkmaza girebileceğini dile getiren Tekin, “Bu insanlar hayatlarını idame edebilmek adına, kiralarını ödeyebilmek adına teşvik ve cazip kredilendirme fırsatları bekliyorlar. Devlet gereğini yapmaz ise, aksi halde sektördeki mevcut mağduriyetler daha da derinleşecek ve etkinlik firmaları geri dönülemez bir çıkmaza girecek” ifadelerini kullandı.

'ODALAR MI SİZİ BÜYÜTECEK, NEDİR BU ŞATAFAT?'

Cumhurbaşkanlığı'nda israf yapıldığını söyleyen Gürsel Tekin, şöyle devam etti:

“Odalar mı sizi büyütecek, nedir bu şatafat? Sonra hepimiz birbirimizi tanırız. Hiçbirimiz saray çocuğu değiliz. Anadolu’nun dört bir yanından göç etmiş, gelmişiz. Kimini belediye başkanı yapmış, kimini bakan yapmış, kimini başbakan yapmış. Ne oldu size? 30 yıl önce aynı cemaatin adamıydık, aynı camiye giderdik, aynı mahallenin çocuklarıydık. Ne oluyor şimdi size havada uçuyorsunuz? Hz Ali, 'Bir köyde bir insan açlıktan ölüyorsa o köyün hepsi katildir' der. Son yıllarda yaşamına son veren insanlarımızın katili bu ülkeyi yönetenlerdir kusura bakmasınlar. Çünkü yüzde 71’i ekonomik nedenlerden dolayı hayatını kaybetmiş.”

Etkinlik ve organizasyon sektöründe vergi, SGK ve stopaj gibi devlet ödemeleri pandemi sonuna kadar faizsiz ertelenmesi gerektiğini belirten Tekin, “Yüzde 72'si, finansal yardım almadan operasyonlarına 3 aydan daha uzun süre devam edemeyecek. Sektör temsilcileri için kamu desteklerinden en önemlileri; iş gücünü korumaya dönük destekler, mali yardımlar ve ertelemeler olmalıdır” dedi. (ANKA)