Gürcistan devlet başkanına uçuş yasağı

Rusya ile doğrudan uçuşların dört yıl sonra yeniden başladığı Gürcistan'ın Georgian Airways havayolu şirketi, Devlet Başkanı Salome Zurabişvili'nin uçaklarında seyahat etmesini yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürcistan'ın Georgian Airways havayolu şirketi, Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili'nin kendilerinden uçuş hizmeti almasını yasakladı.

Reuters'ın Rusya'nın TASS haber ajansından aktardığına göre, Devlet Başkanı Zurabişvili, havayolu şirketinin Rusya ile doğrudan uçuşları dört yıl sonra yeniden başlatmasına tepki olarak şirketi boykot edeceğini açıkladı. Georgian Airways, bu açıklamanın ardından devlet başkanına 'hizmetlerinden yararlanma' yasağı getirdi.

'İSTENMEYEN KİŞİ' İLAN EDİLDİ

Rusya'nın Gürcistan'a 2019'dan bu yana uyguladığı doğrudan uçuş yasağını kaldırmasının ardından Georgian Airways, Rusya ile doğrudan uçuşları başlatma kararı almıştı. 

Şirketin kurucusu Tamaz Gaiaşvili, Devlet Başkanı Zurabişvili'nin bu kararın ardından yaptığı boykot açıklamasına ilişkin konuşarak, Zurabaşvili'nin 'istenmeyen kişi' ilan edildiğini ve 'Gürcistan halkı önünde özür dileyene kadar' yasaklı olacağını söyledi. 

Gaiaşvili, açıklamasında, “Sayın Salome, ulusal havayolu şirketini boykot ettiğini duyurdu. Biz de onu istenmeyen kişi ilan ediyoruz ve Gürcü halkından özür dileyene kadar uçaklara binmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TİFLİS'TE PROTESTOLAR: 'ÜLKE TOPRAKLARI HÂLÂ İŞGAL ALTINDA'

Öte yandan, başkent Tiflis'te Rusya ile Gürcistan arasında dört yıl sonra doğrudan uçuşların başlatılmasına karşı düzenlenen protestolar 20 Mayıs Cumartesi günü de devam etti.

AA'nın aktardığına göre, parlamento binasının önünde toplanan göstericiler, Moskova-Tiflis, Tiflis-Moskova seferlerinin durdurulmasını talep etti. Rusya ve Rus hükümeti karşıtı sloganlar atan göstericiler, Şota Rustaveli Caddesi'ni trafiğe kapattı.

Rusya'yı Gürcistan'a yönelik şiddet politikası uygulamakla suçlayan ve ülkenin yüzde 20'sinin Rus işgali altında olduğunu belirten göstericiler, talepleri yerine getirilmediği sürece gösterilerine devam edeceklerini kaydetti. Yaklaşık 4 saat süren gösteri olaysız sona erdi.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta imzaladığı kararnamelerle Gürcü vatandaşlar için vize uygulamasını 15 Mayıs'tan itibaren kaldırmış, Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan'a uçuşları ve turizm şirketlerinin ülkeye yönelik tur paketi satışlarıyla ilgili yasakları da sonlandırmıştı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ise aynı gün Putin'in bu kararına tepki göstererek 'Rusya'nın ülkesinin topraklarını işgal ettiği sürece Gürcistan ile vize uygulamasının kaldırılmasının kabul edilemeyeceğini' söylemişti. Moskova'dan Tiflis'e 2019 yılından beri sefer yapan ilk uçak, Tiflis Şota Rustaveli Uluslararası Havalimanı'nda protesto gösterisiyle karşılanmıştı.

Putin, Gürcistan'da düzenlenen Rusya karşıtı protestoların ardından 21 Haziran 2019'da Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan'a uçmasını ve bu ülkeye yönelik tur paketi satışlarını yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER)