Gürcistan'da hükümet karşıtı protestolar: 'Avrupalı bir gelecek için'

Gürcistan'da binlerce kişi Rusya'nın etkisi altında olduğunu söyledikleri hükümete karşı sokağa çıktı. Gösterilere katılan eski Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, "Rus köleliğini reddediyoruz" dedi.

Foto: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürcistan'da binlerce kişi, hükümet karşıtı protestolar için sokağa çıktı. Başkent Tiflis'teki parlamento binası önünde toplanan göstericiler, ana muhalefet partisinin tutuklu eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'ye destek amacıyla düzenlediği gösteride, Gürcistan, Ukrayna ve Avrupa Birliği (AB) bayrakları salladı ve üzerinde "Avrupalı bir gelecek için" yazan bir pankart taşıdı.

'SİYASİ TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIN'

İktidardaki Gürcü Rüyası Partisi'ni 'Rusya'nın etkisi altında olmak' ve 'demokrasiden uzaklaşmak'la suçlayan hükümet karşıtı protestocular, hükümete, siyasi muhalifleri hapse atma ve bağımsız medyayı susturma suçlamaları yöneltti. 

Saakaşvili tarafından kurulan Birleşik Ulusal Hareket Partisi’nin lideri Levan Khabeişvili, gösteride yaptığı konuşmada, 'siyasi tutukluların serbest bırakılması' ve Brüksel'in istediği reformların gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

'MÜCADELEMİZ BARIŞÇIL VE TAVİZSİZ'

Mihail Saakaşvili’nin ardından cumhurbaşkanlığına gelen Giorgi Margvelaşvili de gösteride kalabalığı seslendiği sırada, Gürcistan parlamentosunun 'Moskova tarafından kontrol edildiğini' ve Gürcistan halkının yükümlülüğünün 'vatanı Rus yardakçılarından kurtarmak' olduğunu söyledi. Margvelaşvili, “Biz özgürlüğü seven insanlarız, Avrupa ailesinin bir parçasıyız, Rus köleliğini reddediyoruz” dedi.

Göstericilerden 27 yaşındaki ressam Luka Kavsadze, AFP’ye, "Mücadelemiz barışçıl ama tavizsiz olacak ve bizi ait olduğumuz yere, Avrupa Birliği'ne götürecek" dedi.

HAK ÖRGÜTLERİNE GÖRE TUTUKLULUĞU 'SİYASİ BİR KARAR'

2004 ve 2013 yılları arasında iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapan Mihail Saakaşvili, şu anda görevi kötüye kullanmaktan 6 yıllık hapis cezasını çekiyor. Uluslararası insan hakları örgütlerine göre bu mahkumiyet siyasi bir karar.

Son aylarda Mihail Saakaşvili bir dizi açlık grevi başlattı ve destekçileri, gerekli sağlık hizmetine erişemediğini iddia etti. Saakaşvili ayrıca hapishanede zehirlendiğini öne sürdü, ancak Gürcü yetkililer onu erken tahliye edilmek için hasta taklidi yapmakla suçladı. İnternet sitesi Politico’nun geçen hafta yayımladığı bir makaleye göre Saakaşvili, '20'den fazla ciddi hastalık' nedeniyle ölmekte olduğunu söyledi.

GÖSTERİCİLER 'YABANCI AJAN' YASASINI PROTESTO ETMİŞTİ

Geçen ay kitlesel protestolar, hükümeti, yurt dışından para alan herhangi bir sivil toplum kuruluşunun 'yabancı nüfuzun temsilcisi' olarak kayıt olmasını gerektirecek yasa tasarısından vazgeçmeye zorladı. Muhalifler, tasarının muhalefeti bastırmak için 2012'de Rusya'da getirilen bir yasa tasarısından esinlendiğini söylüyor ve bunu otoriterliğe doğru bir adım olarak nitelendiriyor. Protestolara katılanlara tazyikli su ve biber gazı ile saldırıldı.

GÜRCİSTAN SAVAŞIN ARDINDAN AB ÜYELİĞİNE BAŞVURDU

Gürcistan'daki kamuoyu ezici bir çoğunlukla AB yanlısı. Hükümet de Gürcistan’ın AB'ye katılma hedefine bağlı kaldığını söylüyor, ancak muhalifler iktidarın adımlarının ülkeyi üyelikten uzaklaştırdığını kaydediyor.

Gürcistan, Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden günler sonra Ukrayna ve Moldova ile birlikte AB üyeliğine başvurdu. Haziran ayında AB, Ukrayna ve Moldova'yı resmen aday üye devletler kategorisine aldı, ancak Gürcistan'a bu statü verilmeden önce bir dizi siyasi ve yargı reformu gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. (BBC Türkçe)