Erol Mütercimler: Bana yakışan özür dilemektir

Katıldığı bir televizyon yayınında imam hatip mezunları hakkında söylediği sözler nedeniyle MEB tarafından hakkında soruşturma başlatılan Erol Mütercimler için Haliç Üniversitesi de soruşturma açtı. Mütercimler, "Ben bir Cumhuriyet öğretmeni olarak imam hatipleri hep destekledim. Bana düşen özür dilemek" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uşşaki tarikati lideri Fatih Nurullah'ın bir çocuğa yönelik istismarının tartışıldığı televizyon programında imam hatip mezunları için "Cinsi sapık", "sahtekâr", "ahlaksız" gibi ifadeler kullanan yazar Erol Mütercimler özür dileyeceğini açıkladı.

Mütercimler sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Sözde bir tarikat liderinin bir çocuğa cinsel istismarda bulunmasından sonra benzer olayların bir daha yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini konuşuyorduk. Bu sırada imam hatiplerle ilgili toplumun bir kesiminde oluşan yanlış bir algıyı dile getirdim. Orada aslında benim söylediğim, oluşan bir algının ne kadar yanlış olduğu ve bu algının silinmediğiydi. Yani bu türlü sapıklar çıktığında toplumun bir kesiminin kafasında bir anda imam hatiplerle özdeşleştiğiydi. Masada bulunanlar bunun ne anlamda söylendiğini biliyor. Ama izleyici açısından iş böyle gitmedi. Maalesef iş imam hatiplilere hakaret şekline dönüştü. Aslında benim söylediğim bu algının, bu sapıklar yüzünden oluşan bir yanlışlık olduğu meselesidir. Yani imam hatiplilere hakaret değil, tam tersi bunlar yüzünden bir haksızlığın ortaya çıktığıdır.

Bu akşam kendi programımızda bunu ifade edip özür dileyeceğim. Bir yanlış anlaşılma olduğu için özür dileyeceğim. Daha doğrusu benim o cümlelerim yüzünden bir büyük kitle üzüldüğü için özür dileyeceğim. Çünkü ben bir öğretmenim, bana yakışan özür dilemektir. İmam hatip mezunu olan yüzlerce öğrencim oldu. İmam hatip okulları bir Cumhuriyet projesidir. Ben bir Cumhuriyet öğretmeni olarak bu okulları hep destekledim.”

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ'NDEN SORUŞTURMA

Haliç Üniversitesi ise, Öğretim Üyesi Erol Mütercimler hakkında, 'İmam Hatip Liseleri' ile ilgili yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma başlattı.

Haliç Üniversitesi öğretim üyesi Erol Mütercimler, önceki gün katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kast ederek, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız...” ifadelerini kullandı. Mütercimler’in sözleri hakkında RTÜK inceleme başlatırken, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği hukuki süreç başlatacaklarını, MEB de soruşturma açıldığını duyurdu. (HABER MERKEZİ)