TEB'den kadro ilanı tepkisi: Kişiye özel ilan açmaktan usanmadılar

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanan doçent kadrosu ilanı eczacıların tepkisini çekti. TEB, "Biz uyarmaktan usandık onlar kişiye özel ilan açmaktan usanmadılar. Bu ilanın bilime, liyakate ve vicdana sığan bir yanı yoktur” değerlendirmesi yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Eczacıları Birliği (TEB), Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından açılan doçent kadrosunun ‘kişiye özel ilan’ olduğunu ileri sürdü.

"Biz uyarmaktan usandık onlar kişiye özel ilan açmaktan usanmadılar" denilen açıklamada “Eczacılık Teknolojisi/ Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı” için açılan Doçent ilanında yer alan, “Kimya Bilim Alanında Doçentliğini almış olmak” ibaresine dikkat çekildi. TEB açıklamada, “Farmasötik teknoloji, eczacılık meslek biliminin temel derslerinden birisidir. Kimya ile farmasötik teknoloji birbirinden apayrı iki alandır. Dolayısıyla aranan kişi lisansını eczacılık fakültesinde tamamlamış; ilaç, eczacılık ve farmasötik teknoloji alanlarında çalışmalar yapmış birisi olmalıdır. Aksi kişiye özel ilan açmaktan başka bir şey değildir. Bu ilanın bilime, liyakate ve vicdana sığan bir yanı yoktur” değerlendirmesi yaptı.

YÖK’e de seslenen TEB, “Başta Eczacılık Fakültesi Dekanlar Konseyi olmak üzere eczacılık fakültelerimizde görev yapan eczacılık lisans çıkışlı akademisyenlerimizi, tüm eczacılarımızı konuya tepki göstermeye; YÖK’ü ise gerekeni yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)