‘Yanlışlıkla’ kurulan üniversite kapatıldı

Cumhurbaşkanı kararıyla Marmara Üniversitesi bünyesinde ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ kurulması kararı, “sehven” denilerek düzeltildi. Resmi Gazete’de yayınlanan düzeltme ile ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ ifadesi ‘Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ şeklinde değiştirildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan yeni enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulmasına dair Cumhurbaşkanı kararları içerisinde Marmara Üniversitesi bünyesinde ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ de kurulduğu ilan edildi.

Mevzuata göre üniversite ancak TBMM’de yapılacak bir kanun ile kurulabilir. Cumhurbaşkanı ise sadece enstitü, fakülte kurabilir. “Üniversite içinde üniversite kurulması” gibi bir durum da yaratan bu mevzuata aykırı kararla ilgili Resmi Gazete’de düzeltme yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzeltme ilanında, “30 Haziran 2020 tarihli ve 31171 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 29/6/2020 tarihli ve 2704 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki (1) sayılı listenin 11 inci sırasında sehven ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ olarak yer alan ibare ‘Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ şeklinde değiştirilerek düzeltilmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanı ‘yanlışlıkla’ üniversite kurduCumhurbaşkanı ‘yanlışlıkla’ üniversite kurdu

ERDOĞAN İMZALADIĞI KARARLARI OKUMUYOR MU?

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan karara tepki gösterilmiş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tayyip Erdoğan imzaladığı kararı okumuyor mu? Bu karara göre Marmara Üniversitesi’ne bağlı bir başka üniversite kuruluyor… Bu nasıl lakayıtlık!!! Resmi Gazete’de basılan kararın kontrol edilmediği bir rejim yarattınız!” demişti.

.