AK Partili belediye borcunu camiyle ödeyecek

Esenler Belediyesi, Güneştepe Camii'ni borçlarına mahsuben Maliye Hazinesi'ne devredecek. Esenler Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyesi Kemal Şahin karara, "Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler" diyerek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Esenler Belediyesi, Kemer Mahallesi'nde Güneştepe Camii'nin de bulunduğu araziyi vergi borcuna mahsuben yaklaşık 33 milyon 341 bin 8 lira bedel üzerinden Maliye Hazinesi'ne devredecek.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki çıkışlarıyla dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, önceki gün olağanüstü toplanan ilçe belediye meclisinden bir taşınmazın satışı için yetki istedi. Gündem maddeleri arasında gayrimenkulün satışı hakkında Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün teklifi yer alıyordu. Ancak, gayrimenkulle ilgili olarak toplantı öncesinde belediye meclis üyelerine bilgi verilmedi.

'PANDEMİYİ FIRSAT BİLDİLER' 

Esenler Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyesi Kemal Şahin konuyla ilgili olarak, “Biz toplantı salonuna girene kadar gayrimenkulün satışı hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Normalde bu gayrimenkul satışı yapılırken komisyon raporu hazırlanır ve meclis üyelerine iki gün önceden rapor verilirdi. Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler. Toplantıdan sonra yaptığım araştırmayla satılan yerin ibadet alanını gördüm” dedi. Olağanüstü meclis oturumu sırasında gayrimenkule ait ada parsel numarasının hızlıca okunup onay istendiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"AKP'li meclis üyeleri dahil hiç kimse, neresinin satıldığını bilmiyordu. Dini tesis alanının satıldığını bilseler belki karşı çıkarlardı. Göksu borç ödemek için bugüne kadar belediyeye ait çok sayıda taşınmazı sattı. İlk kez ibadet alanı da satıldı. O da tepki görmemek için gizli kapaklı yapıldı. İbadet mekanını ticari bir mantıkla borç ödemesine konu etmek etik değil. Kültürümüz ve temel değerlerimizle örtüşmüyor ibadet yerini satmak kabul edilemez."

32 yıllık Güneştepe Camii, Esenler Kemer Mahallesi'ndeki 3 bin 922 metrekarelik arazi üzerinde yer alıyor.