Valilikten aşırı sıcak hava uyarısı

İstanbul Valiliği, 15-19 Mayıs tarihleri arasında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 9-13 derece üzerinde hissedileceğini hatırlatarak, dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Afrika üzerinden gelen tozlu ve sıcak hava dalgası yarından itibaren etkili olacak. Başta İstanbul, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Adana olmak üzere sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Aşırı sıcak hava nedeniyle uzmanların yanısıra İstanbul Valiliği de bir uyarı açıklaması yaptı.

Cuma gününden salıya kadar geçerli olan uyarıda, uzun yıllar mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerinin yer yer aşılabileceği ifade edildi.

Valiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "İstanbul’da Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre, 15 Mayıs Cuma gününden 19 Mayıs Salı gününe kadar sıcaklıklar mevsim normallerinin 9-13 derece üzerinde hissedilecek, sıcak hava dalgasına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Bölge genelinde (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Yalova, Kocaeli ve Sakarya illeri) uzun yıllar mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerinin yer yer aşılabileceğinin tahmin edildiği vurgulanarak,  özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlarla çocuk ve yaşlıların aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiği ifade edildi.

Güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunulmamasının sağlık açısından önemli olduğu dile getirilen paylaşımda, İstanbul’da tahmin edilen hava sıcaklıklarıyla ilgili, şu bilgilere yer verildi:

14 Mayıs Perşembe: Az bulutlu, en yüksek 25, en düşük 13 derece.

15 Mayıs Cuma: Az bulutlu, en yüksek 30, en düşük 15 derece.

16 Mayıs Cumartesi: Az bulutlu, en yüksek 33, en düşük 19 derece.

17 Mayıs Pazar: Az bulutlu, en yüksek 32, en düşük 19 derece.

18 Mayıs Pazartesi: Az bulutlu, en yüksek 31, en düşük 17 derece.

(HABER MERKEZİ)