Maske dağıtımında yeni düzenleme

İstanbul Eczacı Odası, maske teminiyle ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını açıkladı. Buna göre kamu çalışanlarına maskeleri valilik dağıtacak. Özel sektörde çalışanlar ise taleplerini iş yerine iletecek. Valilik başvuruda bulunan iş yerlerine maskeleri gönderecek. Kapsam dışında kalanlar yine eczanelerden maske almaya devam edecek. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, yeni düzenlemenin eczanelerdeki iş yoğunluğunu azaltma amacı taşıdığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Maske sorunuyla ilgili İstanbul Eczacı Odası ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu arasında bir görüşme gerçekleştirildi. İstanbul Eczası Odası yaptığı son açıklamaya göre maskeyle ilgili yeni düzenlemeler geldi. Yeni uygulamaya göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK'lı olarak çalışanlar, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacak. Bu durumdaki kişiler maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edecekler. 65 yaş üstü ile 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı uygulandığı için maske eskiden olduğu gibi yine dağıtılmayacak. Kamuda veya özel sektörde çalışmayanlar yine SMS'le eczanelerden maske almaya devam edecek.

DÜZENLEME NE ANLAMA GELİYOR?

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, bu düzenlemenin daha önce de var olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim yaptığımız görüşme işlerin daha kolay yürüyebilmesini ve eczanelerdeki iş yoğunluğunu azaltmak amacını taşıyor. SMS gelen vatandaşlar eczanelere gidip maskelerini ücretsiz olarak yine alabilecek. Kamu çalışanlarının maskelerini ise valilik temin edecek. Valilikler zaten kendi illerindeki kamu çalışanları sayısını biliyor. Buna göre kamu dairelerine gerekli sayıda maskeyi gönderecek.”

.

Peki özel sektör çalışanları ne yapacak? Çolak bu soruya da şu yanıtı verdi: “Özel sektörde çalışanlar da valilik aracılığıyla maske alabilecek. Örneğin bir iş yerindeki çalışanlar patrona maske konusunda taleplerini iletecek. Patron da maske için valilikte talep oluşturacak. Böylece maskeler iş yerine gönderilecek. Ancak bu iş yerinde çalışa sayısı en az 10 kişi olmalı."

Uygulamaya göre 10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde çalışanlar yine telefonlarına gelen SMS ile eczanelerden maske alabilecek.

100 MİLYON MASKE DAĞITILDI

Çolak şöyle devam etti: “Kamu çalışanları eczaneye gitmeyecek. Valilik kendi ilinde kaç emniyet personeli, kaç devlet su idaresi çalışanı ve kaç memurun olduğunu biliyor. Bu iş yerlerine maskeleri gönderecek. Özel sektör de bunu talep etmesi halinde çalışanlarına maske alabilecek. Bu ana kadar eczanelere 120 milyon maske gitti. 100 milyon maske vatandaş tarafından alındı. Bu sistem de yine devam edecek. Buna ek olarak eczanelerin yükünün azalması için kamu ve özel sektör çalışanları de valilikler aracılığıyla maskelerini alabilecek.”