Yurtdışından gelenler yurtlara yerleştirildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuak Oktay, dokuz Avrupa ülkesinden gelen 2 bini aşkın kişinin tahliyesinin bittiğini, yurtlara yerleştirildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda'dan gelen 2 bin 807 kişinin tahliye işlemleri bu sabah 06:00'da tamamlandı. Gelen kişiler İstanbul ve Kocaeli'deki Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlara yerleştirildi. Gelenler İstanbul'daki KYK Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu, KYK Fatih Sultan Mehmet Karma Öğrenci Yurdu, KYK Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu ve Kocaeli'deki  Canfeda Hatun Öğrenci Yurdu'nda tutulacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, dün akşam yurda götürülen iki kişinin otobüsten alındığı ve karantinadan kaçırıldığı iddialarını da cevapladı. Oktay, “Tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Oktay'ın tüm mesajları şöyle:

“Koronavirüs ile mücadele kapsamında ülkemize yönelik uçuşları durdurulan 9 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşlarımıza ilişkin 15 Mart Pazar Dışişleri, İçişleri, Sağlık ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarımızla yaptığımız toplantıda aldığımız kararlar çerçevesinde;

1. Dokuz ülkeden Türkiye’ye dönmek isteyen 2807 vatandaşımızın tahliye işlemleri saat 06.00 itibarıyla tamamlanmıştır.

2. Vatandaşlarımız 14 gün boyunca misafir edilecekleri KYK yurtlarına yerleştirilmişlerdir. Yurtlarda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun belirlediği “kurallar” çerçevesinde barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik dahil ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin tüm tedbirler alınmıştır.

3. Tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

4. Yaklaşık iki gün gibi kısa bir sürede tüm operasyonun başarıyla tamamlanmasında emekleri geçen tüm Bakanlık, Kurum ve Kuruluşlarımıza, İstanbul ve Kocaeli Valiliklerimize teşekkür ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Etiketler yurt karantina oktay