Feyzioğlu: HSK soruşturma gerekçelerini açıklasın

Gezi davasındaki kararın ardından "Konuşma gereği görmüyorum ve doğru da bulmuyorum" dediği için eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, hakimlerle ilgili inceleme başlatılması üzerine HSK'ye çağrıda bulundu. Feyzioğlu, "Bu durumu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından büyük bir endişe ile karşılıyoruz. HSK'nin soruşturma açmasının gerekçelerini bir an önce kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Gezi Parkı davasına bakan mahkeme heyeti hakkında inceleme başlatmasının gerekçesini  açıklamaya çağırdı.

Yazılı açıklama yapan Feyzioğlu, Gezi davasındaki beraat ve tahliye kararlarını basından takip ettiklerini ifade etti. Feyzioğlu, karar sonrası, davaya bakan Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri hakkında HSK tarafından soruşturma açıldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

"Bu durumu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından büyük bir endişe ile karşılıyoruz. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun soruşturma açmasının gerekçelerini bir an önce kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz. Aksi takdirde ve haklı gerekçeler gösterilemezse bu durumun hakimler üzerinde baskı olarak algılanacağının açık olduğunu ve vatandaşların yargı güvencesine zarar vereceğini herkesin bilmesini istiyoruz. Her vatandaşımızın adil yargılanması ve herkesin yargı güvencesinden eşit şekilde yararlanabilmesi hedefine ulaşmak istiyorsak, devlette yetkili her kişi ve kurumun yargıyı baskı altına almaya yönelik veya bu algıyı yaratacak iş, işlem ve açıklamalardan titizlikle kaçınması gerektiğini vurguluyoruz."

Feyzioğlu, adaletin tek güvencesi olan yargının, devletin ve milletin taşıyıcı sütunu olduğunu, hiçbir gerekçe ile yıpratılmaması gerektiğini ifade etti. Metin Feyzioğlu, karar sonrası "Gezi davasıyla ilgili süreç devam ettiği için konuşma gereği görmüyorum ve doğru da bulmuyorum" dediği için tepki çekmişti. (HABER MERKEZİ)