Üniversitede KHK'li öğrenci ayrımcılığı

Atılım Üniversitesi'nde yarıyıl dönem ücretlerini yatırmak isteyen KHK'li öğrenci ayrımcı bir uygulamayla karşılaştı. Ödeme yapmak isteyen KHK'li öğrencilerin diğer öğrencilere uygulanan indirimden yararlanamadığı ortaya çıktı. Ödeme yapmak isteyen bir öğrenci ekranda, "KHK'lı öğrenciler hariç" yazısıyla karşılaştı. Üniversite sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, bu konuda talimat olduğunu söyleyerek kendini savundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Atılım Üniversitesi'nde KHK ile ihraç edilmiş bir öğrenci bahar dönemi ücretini yatırmak istedi. Ancak ödeme yapmaya çalışırken indirimlerden yararlanamayacağını ekranda çıkan uyarı yazısıyla öğrendi. Söz konusu ödeme ekranında, 'Bonus özellikle kredi kartına 3 taksit yıllık ödemelerde vade farksız 6 taksit' yazısı yer aldı. Ancak bu yazının devamında, 'KHK'lı öğrencilerimiz hariç' denildi.

KHK'Lİ ÖĞRENCİLERE AYRIMCILIK 

Ödeme ekranında KHK'li öğrencilere yapılan ayrımcılık şu ifadelerle yer aldı: "Bonus özellikli kredi kartlarına yarıyıllık ödemelerde yüzde 3 vade farkı ile yüzde 3 taksit, yıllık ödemelerde vade farksız 6 taksit uygulanmaktadır. KHK'lı öğrencilerimiz hariç tutulmuştur."

.

ÜNİVERSİTE AÇIKLAMASI: YÖK'ÜN TALİMATI

Konuyla ilgili aradığımız Atılım Üniversitesi ise önce yanıt vermemeyi tercih etti. Daha sonra üniversite bir cümlelik savunmasında şunları söyledi: "Bu uygulama üniversitenin yapmış olduğu bir uygulama değil. Yükseköğretim Kurulu bu yönde bir talimat vermiş. Bu uygulama YÖK'ün talimatı."

Atılım Üniversitesi Rektörlüğü ise haberin ardından bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 'KHK'lı öğrencilerimiz hariç' ibaresinin ayrımcı anlama gelmediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Haberde KHK ile yerleştirilen öğrencilere ayrımcılık yapıldığına dayanak olarak gösterilen metin, bu öğrencilerin aleyhine bir durum yaratmamakla beraber metinde geçen “KHK’lı öğrencilerimiz hariç” ifadesi YÖK kararı uyarınca KHK ile yerleştirilen öğrencilerin yararlanma hakkı bulunduğu öğrenim ücretlerini vade farkı olmadan 9 eşit taksitle ödeme haklarının devam ettiğini göstermek maksadı ile konulmuştur."

KHK'lilere Hacca gitmek de yasakKHK'lilere Hacca gitmek de yasak

GERGERLİOĞLU SORDU: SORUŞTURMA AÇILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a verdiği soru önergesinde, "Üniversite bu durumu ayrımcı olarak görüyor mu" diye sorarak bu konuda bir soruşturma açılıp açılmadığını da sordu.

Gergerlioğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

- KHK'lilere yönelik yapılan uygulama ayrımcılık değil midir?

- Bu iddia doğruysa uygulama Üniversitelerden mi yoksa parayı tahsil eden bankadan mı kaynaklanmaktadır?

- Eğer bu durum ayrımcılık olarak görülmüyorsa gerekçeleri nelerdir?

- Bu konuda Türk Ceza Kanunu 122. Maddesinde belirlenen Nefret ve Ayrımcılık suçu kapsamında açılmış bir soruşturma var mıdır? Açılmış bir soruşturma varsa hangi aşamadadır?

- Ödeme yaparken bir öğrencinin KHK'li mi değil mi olduğu nasıl anlaşılmaktadır? Bankalara gönderilen riskli kişiler grubu olduğu ve listede KHKlıların fişlendiği iddiaları doğru mudur?

- Riskli kişiler listesi iddiası doğruysa bu liste toplumsal hayatın başka hangi noktalarında kullanılmaktadır?

'SEBEBİ NEDİR?'

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz da Oktay'a bazı sorular yöneltti. Kaçmaz, Oktay'a şu soruları sordu:

  • Bu şekilde KHK'lileri dışarıda bırakan başka üniversiteler var mıdır var mıdır?
  • Söz konusu indirim ve ödeme kolaylığından yararlanmaktan KHK’lı öğrencilerin hariç tutulmasının sebebi nedir?
  • KHK’lı öğrencilerle ilgili Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK)’ün almış olduğu herhangi bir karar var mıdır?
  • Başka üniversitelerde söz konusu karardan mağdur olan öğrenciler var mıdır?
  • KHK’lı öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?