Yargıtay, KHK'li hukuk hocasının eserine atıf yapmış

Yargıtay Ceza Genel Kurulu bir kararında KHK ile ihraç edilen akademisyenler arasında yer alan Doç. Dr. Ertuğrul Uzun'un görüşlerine atıf yaptı. Durumu sosyal medyada gören Uzun, "Vay arkadaş, önce ihraç et, terörist de sonra koca ceza genel kurulunda atıf ver. Eskiden olsa gurur filan duyardım da şimdi çok bir anlamı da yok" dedi.
Ertuğrul Uzun, İstanbul Barosu ve Türk Ceza Hukuku Derneği'nin 2 Nisan 2018'de düzenlediği Yargıda Argümantasyon Sorunu konulu forumda konuşmuştu. Fotoğraf: istanbulbarosu.org.tr

DUVAR – Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi Ve Sosyolojisi Ana Bilim Dalı’nda görevliyken Barış İçin Akademisyenlerin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzaladığı için KHK ile ihraç edilen ve ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla yargılanan Doç. Dr. Ertuğrul Uzun’un bilimsel görüşlerine Yargıtay’ın bir kararında atıf yapıldığı ortaya çıktı.

Twetter’da Özgün Ö. isimli kullanıcı, söz konusu karardan bir bölümü paylaşarak, “Hocam, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ihracınızdan sonra, 22/11/2016 tarihinde verdiği 2016/950 E. ve 2016/436 K. sayılı kararında size atıf yapmış :)” ifadesini kullandı. Ertuğrul Uzun da tweet’i alıntılayarak, “Vay arkadaş, önce ihraç et, terörist de sonra koca ceza genel kurulunda atıf ver. Eskiden olsa gurur filan duyardım da şimdi çok bir anlamı da yok” diye yazdı.

Kararda, Ertuğrul Uzun’un ‘Yorum Yöntemlerini Bilmek Yorum Yapabilmek İçin Yeterli midir? Hukuk Doktrini, Klasik Yorum Yöntemleri ve Hukuki Argümantasyon Teorisi’ başlıklı tebliğine atıf yer aldı. (HABER MERKEZİ)