'Kanal İstanbul'da Arap kantonu kuruluyor'

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza'nın Kanal İstanbul güzergâhında 44 dönüm arazi aldığı ortaya çıkmıştı. Kuveytli ve Suudi Arabistanlı iki iş insanının daha aynı bölgede toplam 42 dönüm arazi aldığı öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin CHP'li üyesi Nadir Ataman. "Nerdeyse bir Arap kantonu kuruluyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Kanal İstanbul güzergâhı üzerinde arsa rantına müsaade etmeyeceğiz. Daha önce hiçbir projede yapmadığımız gibi burada da bir arsa rantı söz konusu değildir. Arsa rantına asla izin vermeyiz, böyle bir durum yok”  dese de Arap iş insanlarının söz konusu bölgeden metrekarelerce arazi aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Kanal İstanbul güzergahında Kuveyt vatandaşı iş insanı Wael N Y Alnusef ’ın 53, Suudi Arabistanlı iş insanı Sulaıman Al Muhaıdıb da 9 dönüm arazi aldı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza'nın da aynı bölgede 44 dönüm arazi satın aldığı geçen hafta orntaya çıkmıştı.

Türkiye’de 2013 yılında Kuveyt Devleti vatandaşı iş insanı Wael N Y Alnusef, 100 bin lira sermayeyle Nour Alkhaır Gayrimenkul Turizm şirketini kurdu. İstanbul Başakşehir’de bulunan şirket 21 Aralık 2018 tarihinde Arnavutköy Yassıören köyünde “tarla” vasfında 53 bin 878 metrekare arazi aldı. Tapunun açıklama bölümüne arazi alınırken “geliştireceği projeyi iki yıl içinde ilgili bakanlığın onayına sunma zorunluğu vardır” notu eklemesi dikkat çekti.

Suudi Arabistanlı iş insanı Sulaıman Al Muhaıdıb da Sazlıbosna köyünde tarla vasfında 9 bin 500 metrekarelik araziyi 2015 yılında edindi. Al Muhaıdıb’ın güzergâhta başka araziler de aldığı ifade edildi. Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi durumunda güzergâhta yapılacak yeni imar planlarıyla arazilerin değerinin kat ve kat artacağı belirtiliyor.

‘ARAP KANTONU KURULUYOR’

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman duruma tepki göstererek “Kanal İstanbul’u uzatalım. Arap yarımadasına bağlayalım. O kadar arsa toplamışlar, rahat gidip gelsinler. Kanal İstanbul için ‘İstanbul’un kent nüfusunu oraya çekerek kent rahatlatılacak’ derken işin aslı Arap nüfusu kastediliyormuş. Kanal Araplar tarafından işgal altında. Nerdeyse bir Arap kantonu kuruluyor. Kanal İstanbul’un etrafı rant pazarına dönmüş. Adı ‘ranta giden kanal’ olsa daha iyi olur” diye konuştu.

ERDOĞAN DA DOĞRULAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Aralık'ta yaptığı açıklamada Katar Emiri'nin annesinin Kanal İstanbul bölgesinde arazi aldığı iddiasını şöyle doğrulamıştı: “Kanal İstanbul’la ilgili bir defa çok çirkin olan şey şu; Katar Emirinin annesinin gelip buradan yer alması vesaire... Bunu söyleyen insanlara sormak lazım; “Devletten hangi desteği alarak böyle bir yeri almış?” Bu dedikoduları duydum. Katar Emirinin annesinin ülkemizden gayrimenkul satın almasına mani yasal olarak herhangi bir şey söz konusu mu?”