Özgür Gündem davası: Savcı izinli mütalaa yok

KHK ile 30 Ekim 2016'da kapatılan Özgür Gündem yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 ismin yargılandığı davanın 14’üncü duruşması, İstanbul 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Ancak bu duruşmada okunması gereken mütalaa savcı izinde olduğu için okunamadı.

DUVAR – KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 ismin yargılandığı davada, savcının izinli olması dolayısıyla bugünkü duruşmada açıklanması beklenen mütalaa okunmadı.

Duruşmada, yargılanan isimlerden gazeteci İnan Kızılkaya, yazar Ayşe Necmiye Alpay, İHD Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin ile avukatlar hazır bulundu.

EREN KESKİN, TAHİR ELÇİ’Yİ ANDI

MA’da yer alan habere göre duruşmada, davaya bakan savcının yerine başka bir savcının yer aldığı görüldü. Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından söz alan iddia makamı, dosyaya bakan cumhuriyet savcısının izinli olması nedeniyle dosyaya geçici olarak görevlendirildiğini belirterek esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için süre talebinde bulundu.

Ardından sanıklardan Eren Keskin söz aldı. Keskin, sözlerine bugün ölüm yıl dönümü olan Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladı. Yargılamalarının 3 yıldır devam ettiğini belirten Keskin, “Normal şartlarda bu celsede dosya hakkında mütalaa verilerek karara çıkması gerekmekteydi. Ancak iddia makamı değişikliği sebebi ile yine dosya karara çıkmayacak. Bu durum, adil yargılanma hakkımızı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle duruşmanın mümkün olduğunca yakın bir tarihe verilmesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Erdal Doğan da yargılamanın uzun sürmesinden ötürü mahkeme heyetinden mütalaa için kısa bir süre verilmesini talebinde bulundu. İddia makamının süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Ocak 2020 tarihine erteledi.