10 Ekim mağdurlarından para istenmesi Meclis'e taşındı

10 Ekim Ankara Garı Katliamı Davası'nda kayıp ailelerinden ve yaralılarından vekalet ücreti talep edilmesi Meclis'e taşındı. Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "İddialar doğru ise, yakınlarını bu katliamda kaybeden acılı ailelerden edilen 4 ile 12 bin TL arasında değişen vekalet ücretlerinin talep edilmesinin izahı nedir?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP’nin hukukçu milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gazete Duvar’ın İçişleri Bakanlığı avukatlarının 10 Ekim mağdurlarından vekâlet ücreti istediği haberini Meclis’e taşıdı. “Acılı ailelerden istenen vekâlet ücretinin izahı nedir ve İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapacak mı?” diye soran İstanbul Milletvekili Tanrıkulu’nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

10 Ekim Ankara Garı Katliamı Davası'nda kayıp ailelerinin ve yaralıların devlet kurumlarının kusurlu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na manevi tazminat talebiyle açtıkları davalarda, idari yargı tarafından manevi tazminatlarda talep edilenin çok altında miktarlara hükmedildiği ve ailelerden 4 ile 12 bin TL arasında değişen vekalet ücretleri ödenmesinin de talep edildiğine yönelik haberler basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1. 10 Ekim Ankara Garı Katliamı Davası'nda kayıp ailelerinin ve yaralıların devlet kurumlarının kusurlu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na manevi tazminat talebiyle açtıkları davalarda, idari yargı tarafından manevi tazminatlarda talep edilenin çok altında miktarlara hükmedildiği iddiası doğru mudur?

2. 10 Ekim Ankara Garı Katliamı Davası'nda ailelerden 4 ile 12 bin TL arasında değişen vekalet ücretleri ödenmesinin de talep edildiği iddiası doğru mudur?

3. Anılan iddialar ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'nca kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

4. Anılan iddialar doğru ise, yakınlarını bu katliamda kaybeden acılı ailelerden edilen 4 ile 12 bin TL arasında değişen vekalet ücretlerinin talep edilmesinin izahı nedir?

5. Talep edilen manevi tazminatların tutarı ve ailelere ödenen tazminatların tutarı nedir?

6. Acılı ailelerin mağduriyetleri için yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa, içeriği nedir? (DUVAR)

Bakanlık, 10 Ekim mağdurlarından para istiyorBakanlık, 10 Ekim mağdurlarından para istiyor

Etiketler dava 10 Ekim meclis