CHP'li Karaca'dan Salda Gölü için eylem çağrısı

Salda Gölü'nü kapsayan Millet Bahçesi ihalesi öncesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca çağrıda bulundu. Karaca, tüm doğaseverleri yarın saat 14.00'da göl kıyısındaki halk plajında buluşmaya davet etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, gölün çevresinde yapılaşmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Mimarlar Odası ise Millet Bahçesi'yle oluşacak insan yoğunluğunun kirlenmeye yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Burdur'daki Salda Gölü'nün Millet Bahçesi projesi kapsamına alınmasına yönelik tepkiler sürerken, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, tüm doğaseverleri yarın saat 14.00’da göl kıyısındaki halk plajında buluşmaya çağırdı.

CHP'li Karaca, “Salda Gölü’nün doğal güzelliği ve yapısı bozulmasın diye tüm doğa dostlarını Salda’nın sesine ses olmaya davet ediyorum. Doğamızın, yaşam alanlarımızın ihalelerle betona boğulmasına izin vermeyelim” ifadelerini kullandı.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki turkuvaz suyu ve beyaz sahiliyle 'Türkiye’nin Maldivleri' olarak adlandırılan Salda Gölü’ne yapılacak olan Millet Bahçesi’nin ihalesi 31 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

BAKAN KURUM BU KEZ 'YAPILAŞMA OLMAYACAK' DEDİ

Tepkiler üzerine açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Bakan Kurum, daha önce Millet Bahçesi olacak Salda Gölü'nde otopark, festival alanı, tuvalet, mescit, kafeterya, gibi yapıların inşa edileceğini açıklamış ve şöyle demişti: "Yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız."

'İNSAN YOĞUNLUĞU EKOSİSTEMİ ETKİLEYECEK'

Antalya Mimarlar Odası ise projeyle ilgili açıklamasında yapılaşmanın önünün açılacağı uyarısında bulunmuş ayrıca Millet Bahçesi yapılmasıyla oluşacak insan yoğunluğunun göle zarar vereceğini belirtmişti. Bugünkü haliyle de yeterli denetim olmadığı için göl ve çevresinin kirlendiğine dikkat çeken Mimarlar Odası açıklamasında şöyle denilmişti: “Festival düzenlemelerine olanak tanıyacak, insan eliyle yapılacak peyzaj düzenlemeleri ve yapılaşmaya yönelik millet bahçesi projesi ile anlık insan yoğunluğu artacak, böylece göl ve çevresinde daha fazla kirlenme gerçekleşecek, çevresi ve ekosistem olumsuz etkilenecektir. Gölün yok olmasına neden olacak bu tür proje ve uygulamalardan vazgeçilmelidir. Vazgeçilmelidir ki, doğa 'doğal' kalsın ve bu güzellikleri gelecek kuşaklara aktarabilsin. Çünkü bu güzellikler bize dedelerimizden miras değil, torunlarımızın emanetidir. Rant uğruna tahrip ederek emanete ihanet edilmemelidir." (HABER MERKEZİ)

Salda için ihaleye çıkılıyor: Göl 5 yılda yok olurSalda için ihaleye çıkılıyor: Göl 5 yılda yok olur