HDP: SETA raporu ihbarcılığın itirafı

SETA'nın yabancı medya kuruluşlarının Türkiye servisleriyle ilgili raporuna meslek örgütlerinin yanı sıra HDP’den de tepki geldi. HDP, "Bir kez daha halkın haber alma hakkını ve gazetecilik mesleğinin onurunu savunuyoruz. SETA’nın belgesinde ismi geçen bütün gazetecilerle dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz” açıklaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - SETA tarafından yayınlanan 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' başlıklı rapora tepki yağıyor. Çok sayıda gazetecinin geçmişte ve bugün çalıştıkları medya kuruluşlarını ve habercilik faaliyetlerinin listelenmesine HDP'den de tepki geldi.

Partinin Basın, Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış yazılı açıklamasında, “Medya kuruluşlarına yönelik sansür ve gazetecilere yönelik işten çıkarmalar teşvik edilmiş, vatandaşlar ihbarcılığa yönlendirilmiştir” dedi.

Barış’ın açıklamasının satır başları şu şekilde:

ANDIÇLARDAN FARKSIZ: Belgede yer alan sonuç ve öneriler bölümü de en az belgenin geneli kadar vahimdir. Bu bölümlerde kullanılan ifadeler adeta fişlemenin ve ihbarcılığın itirafı niteliğindedir. Medya kuruluşlarına yönelik sansür ve gazetecilere yönelik işten çıkarmalar teşvik edilmiş, vatandaşlar ihbarcılığa yönlendirilmiştir. Rapordan çok savcılık iddianamelerini anımsatan bu belge, darbe dönemlerinin medya andıçlarından farksızdır.

ESAS SUÇ GAZETECİLERİ FİŞLEMEK: Belgede bahsi geçen gazeteciler Türkiye’nin en saygın gazetecileridir. Bu isimler, gazetecilere yönelik tüm baskı ve tehditlere rağmen mesleklerini yapmakta direnmekte, gerçekleri kamuoyuyla buluşturmaktadırlar. Bu, suç değil onur duyulması gereken bir durumdur. Esas suç medyayı boyunduruk altına almak, kamuoyunun haber alma hakkını engellemek, gazetecileri fişlemek, hedef göstermektir.

DAYANIŞMA DUYGULARIMIZI İFADE EDİYORUZ: Halkların Demokratik Partisi olarak bir kez daha halkın haber alma hakkını ve gazetecilik mesleğinin onurunu savunuyoruz. SETA’nın belgesinde ismi geçen bütün gazetecilerle dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz. Tarihe not olarak düşen bu kara günler geçecek ve geriye onurlu insanların yarattığı değerler kalacaktır.

SETA'ya Yeni Şafak müdüründen de tepki: Beceriksizlik, özür dileyinSETA'ya Yeni Şafak müdüründen de tepki: Beceriksizlik, özür dileyin

SETA'nın ABD şubesine Türkiye'den 1 milyon 125 bin dolarSETA'nın ABD şubesine Türkiye'den 1 milyon 125 bin dolar

Yetkin: SETA'nın raporu medyada baskının arttırılması için kışkırtma operasyonuYetkin: SETA'nın raporu medyada baskının arttırılması için kışkırtma operasyonu

İhbarcılığın rapor haliİhbarcılığın rapor hali

SETA, gazetecileri fişlediSETA, gazetecileri fişledi