Anneler: Açlık grevi bitene kadar alanlardayız

Diyarbakır’da çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan annelerin Koşuyolu Parkı’nda yapmak istediği eyleme izin verilmedi. Anneler 18 gündür seslerini duyurmaya çalışıyor.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevleri ve ölüm orucundaki mahpusların anneleri ve yakınlarının Koşuyolu Parkı'nda yapmak istedikleri açıklamaya izin verilmedi. Bunun üzerine anneler Koşuyolu Parkı civarında oturma eylemi yaptılar. Bir süre burada oturan anneler daha sonra Batıkent Kavşağı'na yürüdüler. Burada daha önce toplanmış annelerle birleşen grup, açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için oturma eylemine devam ettiler.

VEKİL AYDENİZ POLİSLERLE TARTIŞTI

Oturma eylemi devam ederken HDP Diyarbakır milletvekilli Saliha Aydeniz ile polisler arasında tartışma yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından polis zor kullanarak adının Hızal Yıldırım olduğu öğrenilen bir anneyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan anne bir süre sonra serbest bırakıldı.

Batıkent Kavşağı'ndan Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binasına yürüyen anneler burada bir açıklama yaptı. Anneler adına açıklama yapan ve eşi 26 yıldır cezaevinde olan Güler Yüksekbağ, binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu ve onlarca tutuklunun ölüm orucunda olduğunu söyleyerek, polislere, "Tecrit kalkıncaya ve açlık grevi sonlanıncaya kadar alanlarda olacağız. Siz de peşimizde olacaksınız” şeklinde seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Yüksekbağ "Annelerin sesini duy, tecridi kaldır ve açlık grevi sonlansın. Annelerin yüreğinin acıdığı yeter" dedi. (DUVAR)