ÇGD ödülleri sahiplerine verildi

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin yılın habercilik ödülleri Ankara’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2018 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri, Ankara’da düzenlenen törenle ödüllere layık görülen gazetecilere verildi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları ile çok sayıda gazeteci ve meslek örgütü temsilcisi katıldı.

‘SALDIRILAR İKTİDARIN GAZETECİLER ÜZERİNDE YARATTIĞI ALGININ SONUCU’

Törenin açılış konuşmasını yapan ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü cezaevine giren Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına selamlarını iletti. Gazetecilerin gözaltına alındığını ve saldırıya uğradığını hatırlatan Güleryüzlü, “Bu gözaltılar ve saldırılar daha önceki birçok olayda olduğu gibi iktidarın gazeteciler üzerinde yarattığı algının sonucudur” dedi.

KILIÇDAROĞLU: HEPİMİZİN GERÇEKLERİ ÖĞRENMEYE İHTİYACI VAR

ÇGD Haber Ödülü’ne Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Türkiye’nin Utanç Listesi” haberiyle layık görülen Dinçer Gökçe’ye ödülünü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu takdim etti.

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, “Sizler aslında birer kamu görevlisisiniz. Halkın sorunlarını bir şekilde dile getiriyorsunuz. Hayatın her alanına girip geniş kişileri bilgilendiriyorsunuz. Gazeteciliğin Türkiye koşullarında çok daha zor olduğunu biliyorum. Gazetecilere bakıyoruz, dünyada en çok gazeteciyi hapseden ülke Türkiye. Ama yetkililer diyor ki demokrasi var. Akademisyenlerin çizerlerin gazetecilerin özgür olduğu bir Türkiye inşa edebilirsek görevimizi yerine getirebiliriz” dedi.

Saldırıya uğrayan gazeteci Yavuz Selim Demirağ’ı hastanede ziyaret ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Faillerin bulunması, yakalanıp yargılanması lazım. Sağlıklı bir yargılama yapılır mı endişem var. Karamsar tablo çizdiğimin farkındayım ama asla karamsar değilim. Hepimizin gerçekleri öğrenmeye ihtiyacı var” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ÇGD Haber Ödülü’ne layık görülen Dinçer Gökçe’ye ödülünü verdi.

‘BİZ SİYASETÇİLERİN GÜNLERCE ANLATMAYA ÇALIŞTIĞI ŞEYİ FOTOĞRAF KARESİ ANLATMIŞ’

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları, İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’ne “Komutanın Cumhurbaşkanının torunuyla selamlaşması” fotoğrafıyla ödüle layık görülen Tamer Arda Erşin’e takdim etti. Hatımoğulları, “Biz siyasilerin günlerce ya da aylarca anlatmaya çalıştığı şeyi bir fotoğraf karesi ne kadar güzel anlatmış. Türkiye’yi Orta Doğu karanlığına mahkum edenler kendilerini mahkum ediyor” diye konuştu.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları, İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’ne “layık görülen Tamer Arda Erşin’e ödülünü takdim etti.

YAVAŞ: TWİTTER'DA İRONİ YAPMAYA GELMİYOR SÖYLEYEYİM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Radyo Program Ödülü’nü Nihat Sıradar ve Güçlü Mete'ye takdim etti. Ödül alan gazetecileri kutlayan Yavaş, “Bugün haberleri insanların kafasına sokmak için ironi yapmak gerekiyor ama Twitter’da ironi yapmaya gelmiyor söyleyeyim” dedi.

ÇGD Dayanışma Ödülü Cargill işçilerine verildi.

Törende ödül alan isimler şu şekilde:

ÇGD’nin Dayanışma Ödülü: Cargill işçileri

Haber Ödülü: Dinçer Gökçe –“Türkiye’nin Utanç Listesi" – 17 Ocak – Hürriyet

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü: Alican Uludağ – “Geliyorum diyen facianın belgesi – 16 Aralık, TCDD raporları bakanı yalanladı!" – 17 Aralık – Cumhuriyet

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: Ozan Çepni – "Sarıklı cüppeli ders" – 29 Eylül, "Bakanlığın tarikat itirafı" – 30 Eylül, "Yine tarikat yine istismar" – 8 Ekim – Cumhuriyet

Rafet Genç Haber Ödülü: Nurcan Gökdemir – “Bitmeyen rant projeleri" – 2 Ocak, "SGK’yı batırdılar" – 20 Temmuz, "Peki bunlar da mı ekonomik saldırı" – 16 Ağustos, "Yandaşa güzellik, İstisna rantı: 11.4 milyar – 12 Eylül, Kayırmanın soyağacı" – 22 Eylül- Birgün

Behzat Miser Kent Haber Ödülü: Öznur Karslı- “Hasta doğanlar" – 10 Nisan – Haber Türk

Röportaj Ödülü: Ataol Behramoğlu – Hilal Köse- Vedat Ark – “Direnenler" – 24-28 Aralık 2018- Cumhuriyet

İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü: Tamer Arda Erşin – “Komutanın Cumhurbaşkanının torunuyla selamlaşması”

Karikatür Ödülü: Ahmet Aykanat – "Çocuk Gelin Karikatürü”

Televizyon Haber Ödülü: Damla Yıdız Söken, Ayhan Dursun, Ömür Dikme – “İhalesiz İthal Et" – 9 Ekim, 18 Ekim- Fox TV

Televizyon Program Ödülü: Ayşenur Arslan – "Medya Mahallesi" – Halk TV

Radyo Program Ödülü: Nihat Sıradar – Nihat’la Muhabbet ve Kripto Odası, Güçlü Mete – Kafa Radyo

Yerel Medya Ödülü: Barış Arslan – Reşat Yiğiz – “Gözyaşlarıyla Yeni Yerinde!” – 11 Eylül – Batman Çağdaş