Eski Yargıtay ve YSK üyesi İbrahim Zengin'e hapis cezası

Eski Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi İbrahim Zengin'e "FETÖ üyeliği" suçundan 12 yıl hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu olarak yargılanan eski Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi İbrahim Zengin ile avukatı katıldı. Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Zengin, "örgüt evlerinde kalmadığını, örgüt toplantılarına da katılmadığını" iddia etti.

'YSK'YA YARGITAY ÜYELERİ TARAFINDAN SEÇİLDİM'

YSK üyeliğine Yargıtay Genel Kurulu'nca seçildiğini belirten Zengin, "Gizli yapılan oylama sonucu, Yargıtay üyelerinin çoğunluğunun oyunu alarak YSK üyeliğine getirildim. Örgüt talimatıyla YSK üyeliğine seçilmedim, aday olmadım. YSK üyeliğim süresince de hukuka aykırı, şaibeli, şüpheli bir işlemime, davranışıma rastlanmaz" dedi.

Şifreli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı olmadığını öne süren Zengin, beraatini istedi.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, heyete başkanlık eden Daire Üyesi Fevzi Yıldırım tarafından okundu.

İbrahim Zengin'e, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan alt sınırdan uzaklaşılarak 9 yıl hapis cezası verildi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca ceza, 13 yıl 6 aya çıkarıldı. Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları gerekçesiyle ceza 12 yıla düşürüldü.

Mahkeme heyeti, sanık İbrahim Zengin'in tutukluluk halinin devamına da hükmetti. (ANKARA/AA)