Kazancı'da anma ve 1 Mayıs'a çağrı

1 Mayıs gösterilerinde hayatını kaybedenler Taksim Kazancı yokuşunda anıldı. DİSK Başkanı Çerkezoğlu, "Krizin faturasını bize kesmeye çalışanlara karşı, kıdem tazminatımıza el uzatanlara karşı, bizi açlık sınırının altında bir asgari ücrete mahkum etmeye çalışanlara karşı, her gün beş işçi arkadaşımızın öldüğü iş sistemine karşı meydanlarda olacağız” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 1 Mayıs 1977 başta olmak üzere Türkiye’de yapılan 1 Mayıs kutlamalarında yaşamını yitirenleri anan 1 Mayıs Tertip Komitesi, herkesi Bakırköy’de yapılacak olan kutlamaya davet etti.

1 Mayıs Tertip Komitesi, “Kanlı 1 Mayıs” olarak adlandırılan 1977 1 Mayıs’ında yaşamını yitirenleri Taksim Meydanı’da bulunan Kazancı Yokuşu’nda basın açıklaması ile andı. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Erkan Baş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Eşsözcüsü Mevlüt Aykoç’un da bulunduğu çok sayıda kişi yıkılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde bir araya gelerek “Yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla Kazancı Yokuşu’na kadar yürüdü.

Sık sık “Bijî 1 Gulan” ve “Her yer Taksim yer yer 1 Mayıs”, “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır” ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarının atıldığı anma saygı duruşu ile başladı.

'HİÇBİR BASKI BU BELLEĞİ ORTADAN KALDIRAMAZ'

Burada konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Taksim Meydanı’nda işçi sınıfının 1 Mayıs’ı kutlama hakkı bir kez daha engellenmektedir. Meydanlar o ülkelerde yaşayan halkların belleğidir. O belleği silmeye çalışanlar bilsinler ki hiçbir baskı bu tarihi ve bu belleği ortadan kaldıramayacaktır. Krizin faturasını bize kesmeye çalışanlara karşı, kıdem tazminatımıza el uzatanlara karşı, bizi açlık sınırının altında bir asgari ücrete mahkum etmeye çalışanlara karşı, her gün beş işçi arkadaşımızın öldüğü iş sistemine karşı meydanlarda olacağız” diye konuştu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlere değinerek, “İşlerini ellerinden aldılar. Yetmedi çalışma haklarını ellerinden aldılar. Yetmedi vatandaşlık haklarına, en temel insan haklarına göz diktiler. Seçme ve seçilme haklarını gasp etmeye çalıştılar. KHK’ler eli ile binin üzerinde mevzuat değişikliği yapıldı. Buna karşı mücadelemizi alanlarda yükseltmeye devam edeceğiz” dedi. Birlikte mücadele zamanı olduğunu sözlerine ekleyen Gezen, “1977’lerde, 1990’larda olduğu gibi bu saldırıları püskürtme ve bu saldırılar karşısında emekçilerin ve halkların kurucu iradesiyle yeni bir düzen gerçekleştirme zamanı” diyerek herkesi 1 Mayıs’a davet etti.

TAKSİM'E BARİYERLER KONULDU

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde toplantı ve gösteri yürüyüşlerine izin verilmeyen Taksim Meydanı'nda güvenlik önlemleri alındı. Meydana İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait kamyonlarla demir bariyerler yerleştirildi. (HABER MERKEZİ)