'Kürdistan' ATV'ye serbest, Tele 1'e yasak!

TELE 1 kanalına Sezai Temelli’nin konuşmasında geçen “Kürdistan” ifadesi nedeniyle iki kez program durdurma ve para cezası verildi. Aynı konuşmayı yayınlayan ATV, A Haber, Ülke TV ve Kanal 7 ise ceza almadı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Meclis grup toplantısı konuşması, TELE 1, ATV, A Haber, Ülke TV ve Kanal 7’de yayınlandı. Temelli, konuşmasında seçim gündemine değinirken “Kürdistan” ifadesini kullandı. Temelli’nin bu ifadesinin ardından RTÜK uzmanları, TELE 1 kanalı hakkında bir rapor hazırlayarak kanalın cezalandırılmasını istedi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, yayının incelendiği uzman raporunda Temelli’nin, “Kürdistan’da kazanacağız, Batı’da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz” ifadelerinin, Anayasa’da yer alan, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” hükmünü ihlal ettiği belirtildi. RTÜK Kanunu’nda yer alan, “Yayınlar, devletin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” hükmünün de ihlal edildiğini öne süren uzmanlar, kanalın cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine toplanan Üst Kurul, TELE 1 kanalına iki kez program durdurma cezası verdi. Kanalın reklam gelirlerinin yüzde ikilik bölümüne el koyulması da kararlaştırıldı.

Oy çokluğuyla alınan bu karara RTÜK’ün CHP temsilcileri ise karşı çıktı. Temelli’nin aynı konuşmasının ATV, A Haber, Kanal 7 ve Ülke TV’de de yayınlandığını ancak bu kanallar hakkında rapor hazırlanmadığını ifade eden üyeler, tüm kanalların dosyalarının birleştirilmemesi nedeniyle ceza istemine karşı oy kullandı. (Kaynak)