Yönetmen Suat Eroğlu'na yumruk atan Hak-İş yöneticisi ceza aldı

3'üncü Hak-İş Kısa Film Yarışması Ödül Töreni'nde “Fıtrat” isimli filmiyle birincilik ödülü alan Suat Eroğlu, yaptığı konuşmada ödülü Soma'da ölen maden işçilerine adamıştı. Konuşmasının ardından Eroğlu'na fiziksel saldırıda bulunan Hak-İş Yöneticisi Nizamettin Yurul cezaya çarptırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hak-İş'in düzenlediği 3'üncü kısa film yarışmasının ödül töreninde, yaptığı konuşma nedeniyle saldırıya uğrayan Yönetmen Suat Eroğlu'nun davasında sanığa ceza verildi. Tören çıkışında Eroğlu’na yumruk atan Hak-İş Yöneticisi Nizamettin Yurul, yaralama ve hakaret suçlarından toplam 3 bin 740 TL para cezasına mahkum edildi.

Evrensel Gazetesi'nden Birkan Bulut'un haberine göre, Hak-İş Konfederasyonu'nun 39'uncu kuruluş yıl dönümünde yapılan 3'üncü Hak-İş Kısa Film Yarışması Ödül töreninde “Fıtrat” isimli filmiyle birincilik ödülü alan Suat Eroğlu, yaptığı konuşmada hükümete tepki göstererek ödülü Soma'da ölen maden işçilerine adamıştı.

2014 yılında, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanın katıldığı törende ödül konuşmasını yapan Eroğlu, yine dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tahammül edemeyerek filmin en erken bitmesini istemesini eleştirmişti. “Biz sizi 2 saattir bekliyoruz. Keşke siz de 12 dakika boyunca filmimizin tamamını izleseydiniz” diyen Eroğlu, filmini Soma'da yaşamını yitiren 301 maden emekçisi adına aldığını söyleyerek, “Geceleri aç yatılmayan, gündüzleri sömürülmeyen bir dünyayı ancak işçi sınıfı kuracaktır. İşçi sınıfına teşekkür ediyorum” demişti. Fakat, yönetmen Eroğlu ve film ekibi sahneden indikten sonra ise röportaj verirken saldırıya uğradı. Hak-İş Yöneticisi Nizamettin Yurul “Biz sizin gibi Taksim'deki o. çocuklarını iyi biliriz” diyerek Eroğlu’na yumruk atmıştı.

BÜLENT ARINÇ: ÜÇ ÖDÜL BİRDEN ALDIN, ALLAH RAZI OLSUN DEMEN GEREK

Ankara 43'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık bütün suçlamaları reddetti. O gece yaşananlara ilişkin ifade veren Eroğlu da 10 dakika süren filminin izlenmesine itiraz eden Arınç'ın sahneye çıkarak, 'bunların eski Türkiye'de kaldığını, kendisinin RTÜK üyeliği yaptığını ve kendisini uyarmak istediğini söyledi, filmdeki sahnelerin başına iş açabileceğini dile getirdiğini' aktardı.

Arınç’ın “Böyle bir organizasyon üç ödülü birden verdi, Allah razı olsun demen gerekir” dediğini belirten Eroğlu, “Bunun üzerine salondan alkışlar, yuhalamalar ve çeşitli küfürler duymaya başladım, ben bu sırada salondan dışarı çıkmaya çalıştım. O sırada içeriden arkamdan gelen ve daha önceden kendisini hiç tanımadığım Nizamettin Yurul isimli şahıs arkamdan gelerek sinkaflı sözler söyleyip bana yumruk attı” dedi. Yurul, yönetmen Eroğlu’na vuracak bir mesafede olmadığını savunarak tüm suçlamaları reddetti. Mahkeme kararında kesin hükümle Yurul'u yaralama ve hakaret suçlarından toplam 3 bin 740 TL para cezasına mahkum etti. (KAYNAK)